Aký je vplyv dusičnanu na pšenicu a ako sa používa na hnojenie

Dusičnan amónny sa v poľnohospodárstve používa ako vrchný obväz. Jeho hlavným prvkom je dusík, ktorý potrebujú takmer všetky poľnohospodárske plodiny vrátane pšenice. Vrchná úprava s dusičnanom má priaznivý vplyv na rast vegetatívnej hmoty rastliny, zvýšenie množstva bielkovín a obsah lepku. Prečítajte si o všetkých aspektoch vplyvu látky na pšenicu a jej použití pri pestovaní obilnín vo výrobku.

Čo je to soľnička

Dusičnan amónny je hnojivo patriace do triedy minerálnych látok získavaných neutralizáciou kyseliny dusičnej amoniakom... Keď narazí na povrch pôdy, horný obväz sa rýchlo rozloží a vo veľkom množstve sa v ňom uvoľní dusík.

Ostatné názvy pre dusičnan amónny sú dusičnan amónny, dusičnan amónny a amónna soľ kyseliny dusičnej.

Aký je vplyv dusičnanu na pšenicu a ako sa používa na hnojenie

Zloženie a vlastnosti

Hnojivo sa vyrába vo forme prášku alebo granúl bielej farby s jemným žltkastým nádychom... Na výrobu dusičnanov sa používa koncentrát kyseliny dusičnej a amoniak. Chemický vzorec dusičnanu amónneho je NH4NO3.

Síra sa veľmi často pridáva do zálievky pomocou soľanky. Nie je zahrnutá v chemickom vzorci látky, ale iba pomáha lepšie asimilovať dusík.

Dusičnan amónny je ideálny krycí materiál počas rastu pšenice. Na jar sú rastliny schopné absorbovať veľké množstvo dusíka.

Salteter je kyslé hnojivo. Pôda s normálnym pH z nej nekyslí. Ale v kyslých pôdach je potrebné dodatočne pridať uhličitan vápenatý (tiež známy ako uhličitan vápenatý), vápennú múku.

Na alkalické alebo nárazníkové pôdy sa agrochemikálie aplikuje v čistej forme.

Dusičnan amónny má neutrálnu reakciu, čím vytvára ideálne podmienky pre prívod dusíka v zóne jeho zavedenia, kde sa nachádza väčšina koreňov rastlín.

Dusičnan amónny vápenatý obsahuje uhličitany vápenaté a horečnaté, ktoré sú zodpovedné za zvýšenie účinnosti kŕmenia nielen kyslými, ale aj zásaditými pôdami, ako aj pôdami ľahkého granulometrického zloženia (piesočnatá, piesočnatohlinitá) a soľankou. Pozitívne výsledky je možné pozorovať po pridaní dusičnanu amónneho a vápenatého do pôdy s nedostatkom horčíka. Pravidelné nanášanie tohto vrchného obväzu nevedie k okysleniu pôdy.

Dôležité! Na kŕmenie ozimnej pšenice je potrebné pridať soľnicu s fosforom a draslíkom - výrazne to zvýši úrodu plodiny.

Vplyv dusičnanov na pšenicu

Aký je vplyv dusičnanu na pšenicu a ako sa používa na hnojenie

Dusičnan amónny sa môže použiť na všetky druhy pôdy a na všetky poľnohospodárske plodiny vrátane obilnín.

Na zimu

Dusičnan amónny môže počas vegetačného obdobia pôsobiť ako hlavné hnojivo alebo vrchný dresing.

Na pôdach, ktoré sú náchylné na oxidáciu, jej použitie v pšeniciach ozimnej pšenice znižuje negatívny účinok kyslého hnojenia.

Referencie. Dusičnan amónny sa nevypaľuje počas dlhých skladovacích období.

Na jar

Hlavná časť ľadničky je nevyhnutná pre jarnú pšenicu počas kvitnutia, kladenia trubíc, náušníc. Dusíkové hnojivá by sa mali používať pri orbe za studena a pri jarnom výseve v radoch.

Je potrebné na jar, v lete a na jeseň kŕmiť pšenicu soľankou

Aký je vplyv dusičnanu na pšenicu a ako sa používa na hnojenie

Pre oranú pšenicu je lepšie urobiť vrchný dresing. Potom sa odporúča vykonávať koreňové a listové obväzy na všetkých druhoch pôdy.

Vrchné dresingy jarnej a zimnej pšenice sa vyrábajú na jeseň. Prvýkrát sa dusičnan amónny ukladá koncom októbra alebo začiatkom novembra. Po druhé, živiny sa používajú koncom augusta a začiatkom septembra.

Dôležité! Ak sa jesenné kŕmenie jarnej pšenice neuskutočnilo, musí sa to urobiť na jar, s nástupom prvého tepla.

Kedy oplodniť pšenicu dusičnanmi

Dusičnan amónny je jedným z najbezpečnejších typov hnojív. Dobrá úroda a zachovanie úrodných vlastností ornice sa však dá zaručiť iba vtedy, ak sa dodržia načasovanie a pravidlá kŕmenia.

Podmienky obliekania

Je najúčinnejšie aplikovať hnojivo s vysokou dávkou jedenkrát pred výsevom.

Hnojenie

Spôsob použitia agrochemikálie je jednoduchý. Zavádza sa do pôdnej vrstvy, kde sa nachádza väčšina koreňov.

V prípade obilnín sa dusičnan amónny zavádza do predsejbovej kultivácie. Na jar, po obnove vegetácie, sa vrchná úprava vykonáva na zamrznutej pôde.

Po vykonaní diagnostiky pôdy sa v prípade potreby hnojenie dusičnanom vápenato-amónnym uskutoční koreňovou metódou vo fáze kultivácie.

Je to zaujímavé:

Prečo je dusičnan draselný užitočný pre uhorky počas plodenia.

Dusičnan vápenatý z hornej hniloby.

Čo je dobré na dusíkatej hnojive ozimnej pšenice a ako sa používa.

dávkovanie

Sadzba na 1 hektár pôdy:

 • 200 - 350 kg dusičnanu amónneho na jeseň pre ozimnú pšenicu;
 • 200 - 300 kg na jar na jarnú pšenicu.

Aké ďalšie látky potrebuje pšenica?

Okrem dusíka je potrebné obilniny kŕmiť ďalšími živinami: fosforom, draslíkom, vápnikom, horčíkom a sírou. Výber látok závisí od typu a stavu pôdy.

Príznaky ich nedostatku:

 1. Nedostatok fosforu sa v pšenici dá zistiť podľa jeho vzhľadu. Ak je list červenkasto-fialový, znamená to, že rastline chýba fosfor.
 2. Nedostatok draslíka - nekróza starých listov, marginálna chloróza.
 3. Potreba vápnika je žltnutie a deformácia mladých listov.
 4. S nedostatkom horčíka sa na listoch objavia malé žlté škvrny.
 5. S nedostatkom síry v obilninách listy zožltnú.
 6. Nedostatočné množstvo chlórových listov.
 7. Interveinálna chloróza je príznakom nedostatku železa.
 8. S nedostatkom medi vrcholy mladých listov uschnú, stočia sa a odumrú.
 9. S nedostatkom zinku sa v pšenici objavujú žlté a hnedé nekrotické škvrny, ktoré sa rýchlo zväčšujú smerom k hornej a dolnej časti listu.
 10. Pšenica potrebuje počas vegetačného obdobia dusík. Ale príliš veľa z toho môže byť pre kultúru zlé. Správne dávkovanie a režim pomôže pestovať zdravú a robustnú rastlinu.

Prečítajte si tiež:

Hnojivá pre pšenicu ozimnú: ako sa kŕmiť na jeseň

Etapy sejby ozimnej pšenice a starostlivosti o výsadbu

Sprievodca používaním pšenice ako zeleného hnoja

záver

Dusičnan amónny je jednoduché a lacné minerálne hnojivo. V poľnohospodárstve sa používa pre všetky plodiny s malými odtieňmi, ak sa pozoruje, je možné výrazne zvýšiť výnosy.

Pridať komentár

záhradné

kvety