Ako a ako sa vysporiadať s neskorými plesňami na paradajkách v skleníku: najlepšie metódy a recenzie záhradníkov

V histórii existujú prípady, keď huba phytophthora bola príčinou hladomoru celého štátu. Napríklad v 19. storočí v Írsku zničil zemiaky. Dnes pleseň najčastejšie postihuje paradajky a cukety.

Záhradníci používajú veľa nástrojov a metód, ktoré pomáhajú predchádzať plesniam alebo liečiť rastlinu, keď sa tak už stalo.

Čo je to choroba

Neskorá pleseň je najbežnejším ochorením postihujúcim rastliny. Prvýkrát bol objavený v Európe a strednej Ázii. Táto huba je nebezpečná pre maliny, jahody, ihličnany a listnaté stromy, zemiaky, papriku a mnoho ďalších plodín.

Ako to ovplyvňuje paradajky

Vývoj huby vedie k smrti kríkov... Ak s infekciou nebudete bojovať, zničí to aj ovocie bez ohľadu na stupeň zrelosti. Na rajčiakoch sa objavujú veľké hnedé a hnedé škvrny. Poslednou fázou je úpadok. Rastliny sa nedajú vyliečiť. Huba niekedy ničí 50 - 80% celej plodiny.

Príznaky a vonkajšie znaky

Neskorá pleseň sa prejavuje ako žlté a hnedé škvrny na listoch. V niektorých prípadoch sa vytvára biely kvet. Okrem toho je univerzálnym znakom vzhľad priehľadnej formy podobnej pavučine.

Postihnuté časti kríka vymiznú v krátkom čase, čo má za následok smrť celej rastliny. Paradajky samotné strácajú svoj vzhľad a chuť.

Ako a ako sa vysporiadať s neskorými plesňami na paradajkách v skleníku: najlepšie metódy a recenzie záhradníkov

Dôvody vzhľadu a infekcie

Pozrime sa ďalej, čo spôsobuje túto chorobu a ako jej predchádzať.

Príčina ochorenia

Príčinnou látkou je huba Phytophthora. Ochorenie sa šíri spórami. Patogén vstupuje do rastliny cez stomatu a postupne sa šíri cez krík. Spóry sú tiež umyté dažďami a rosou do pôdy a potom infikujú blízke postele. Spóry ovplyvňujú akúkoľvek časť kríka.

Podmienky distribúcie

Vyvolajte vzhľad Phytophthora na paradajkách, vysoká vlhkosť a vysoká teplota vzduchu. Preto sa v horúcich a daždivých obdobiach odporúča znížiť množstvo polievania a venovať osobitnú pozornosť kríkom z rajčiakov.

Najčastejšie sa pleseň prejavuje presne v druhej polovici leta, keď je teplo.Hmly alebo rosy, ako aj náhlé zmeny teploty, sú tiež vynikajúcou podmienkou šírenia huby.

Dôležité! Phytophthora postihuje najrýchlejšie slabé kríky. Zdravie rajčiakov závisí od kvality pôda, dostupnosť hnojív a primeraná starostlivosť. Ak chcete zvýšiť odolnosť, kŕmte zeleninu organickými a minerálnymi látkami, pravidelne uvoľňujte pôdu a odstraňujte burinu.

Ďalšou podmienkou šírenia huby je kontaminovaná pôda. Z tohto dôvodu je potrebné na jeseň zhromaždiť všetky zvyšky záhrad a lístie. Zvyšky rastlín a minuloročná pôda môžu obsahovať spóry a iné nebezpečné mikroorganizmy. Táto choroba sa môže objaviť v severných aj južných oblastiach krajiny.

Ako a čo liečiť

Čo ak bude zelenina zasiahnutá plesňou? Našťastie existuje veľké množstvo profesionálnych drog a ľudových receptov, ktoré dokážu vyliečiť neskorú pleseň.

chemikálie

Ako a ako sa vysporiadať s neskorými plesňami na paradajkách v skleníku: najlepšie metódy a recenzie záhradníkovMedzi chemikáliami sú populárne „Fitosporin-M". Dodáva sa vo forme prášku, pasty alebo kvapaliny. Akcia sa začína od okamihu spracovania. Produkt je možné používať za akýchkoľvek poveternostných podmienok.

Nápravné opatrenie “Fundazol". Terapeutický účinok sa prejaví počas prvých troch dní. Ochranná funkcia začne v nasledujúcich 7 dňoch. "Fundazol" je bezpečný, ale v prípade nadmerného pôsobenia na pôdu fytotoxický. Môže sa používať koncom jari a začiatkom jesene.

Droga “Planzir"- najúčinnejší prostriedok proti plesni. Môže sa použiť v ktorejkoľvek fáze vývoja rastlín. Je málo toxický a účinný nielen v boji proti plesniám, ale aj proti iným druhom plesňových infekcií. Musí sa používať prísne v súlade s odporúčaniami na obale.

Ďalšou účinnou chemikáliou proti hubám je dobre známa „Quadris". Poskytuje preventívne a liečebné účinky. Odporúča sa používať liek nie viac ako dvakrát, inak sa huba stane návykovou. Bezpečný pre všetky typy plodín, účinný pri zmiešaní s inými fungicídmi.

Dôležité! Lieky uvedené vyššie sú fungicídy. Toto je špeciálna skupina látok zameraných na ošetrenie húb. Sú preventívne alebo ochranné. Na postrek alebo doplnenie zavlažovania môžete použiť fungicídy. Okrem toho sa pridávajú do vrchných obväzov. Fondy sa vyznačujú nízkou toxicitou a dostupnosťou. Predáva sa v každom záhradníckom obchode.

Ľudové metódy a agrotechnické techniky

Metódy sú populárne v tom, že sú absolútne bezpečné pre rastliny aj pre ľudí. Po spracovaní ľudovými liekmi môžete jesť paradajky a nemusíte sa starať o svoje zdravie.

Predstavujeme účinné ľudové lieky TOP-5 proti plesni:

 1. Ako a ako sa vysporiadať s neskorými plesňami na paradajkách v skleníku: najlepšie metódy a recenzie záhradníkovStriekanie srvátkovým roztokom. Kvapalina na listoch vytvára ochranný film a pre spóry je ťažké preniknúť do rastliny. Metóda sa používa hlavne v počiatočných štádiách infekcie, pretože pre silnejší účinok sa používajú špeciálne chemikálie. Napríklad sa často používa zmes srvátky a Fitosporínu M.
 2. Postrek na báze sena, trávy a močoviny. Na výrobu produktu budete potrebovať vedro s vodou, 1 kg trávy alebo sena, 20 g močoviny. Po infúzii zmesi počas 3 až 4 dní sa zmes prefiltruje. Aplikujte každé 2 týždne.
 3. Malta na báze dreva. Ak sa popol zriedi vodou, získa sa nielen účinný prostriedok na hubenie, ale aj liek, ktorý ovplyvňuje celkové zdravie rastlín. Drevný popol je vynikajúcim produktom pre paradajky, na základe ktorého sa vrchný dresing aplikuje už v štádiu prípravy sadenice.
 4. Zmes cesnaku, manganistanu draselného a vody. Mangán má silný dezinfekčný účinok a cesnak chráni listy pred prenikaním spór. Odporúča sa spracovávať kríky s takouto zmesou každých 10 dní. Pri častom daždi sa interval skracuje.
 5. Striekanie založené jód... Na tento účel rozpustite 1 čajovú lyžičku jódu v 10 litroch vody. Roztok sa skladuje na suchom a tmavom mieste a postrek sa vykonáva každých 8-10 dní.

Medzi agrotechnické metódy patrí spaľovanie infikovaných častí rastlín. Ak vidíte, že pleseň „dobyla“ celý krík, okamžite ho vyberte zo záhrady. Taktiež ošetrujte zem a tvrdé povrchy: skleníkové steny, kolíky, dvere atď.

Preventívne opatrenia

Plesňové spóry pretrvávajú nielen v pôde a rastlinách, ale aj v záhradných nástrojoch. Napríklad na zavlažovacích zariadeniach. Preto pred výsadbou plodiny nezabudnite dodržiavať nasledujúce opatrenia:

 1. Ako a ako sa vysporiadať s neskorými plesňami na paradajkách v skleníku: najlepšie metódy a recenzie záhradníkovZber odpadu, burín, zvyškov rastlín.
 2. Ich odstránenie mimo miesta, kde sa má pestovať zelenina.
 3. Ošetrenie pôdy a všetkých tvrdých povrchov dezinfekčnými prostriedkami, napríklad roztokom na báze mangánu.
 4. Dezinfekcia osiva vo fáze prípravy sadenice. Odporúča sa dezinfikovať osivo namáčaním peroxidom vodíka.
 5. Vyberte si svetlé a teplé miesto na pestovanie paradajok. Vyhnite sa oblastiam v blízkosti podzemných vôd alebo vodných útvarov.
 6. Ak sú rajčiaky vysadené v skleníku, pravidelne ich vetrajte.
 7. Sledujte zavlažovací režim. Nedovoľte, aby sa zemina zamokla alebo vyschla.

Ako preventívne opatrenie použite Trichopolum. Tento liek sa predáva v ktorejkoľvek lekárni a vydáva sa bez lekárskeho predpisu. Používa sa na otvorené priestranstvá, ako aj na skleníky a varné platne.

"Trichopol" sa používa počas záhradnej sezóny. Okrem paradajok sa spracovávajú aj s uhorkami a cuketa. Kríky sa na začiatku letnej sezóny zavlažujú. Vyrába sa vo forme tabliet, ktoré sa drvia vo vode.

Na záchranu úrody sa používa liek nazývaný „Gamair“, ktorý potláča patogény bez poškodenia rastlín. K dispozícii vo forme suchého prášku alebo tablety. 10 litrov vody vyžaduje 2 tablety.

Na dosiahnutie najsilnejšieho účinku sa do roztoku pridáva tekuté mydlo. Postrek je organizovaný skoro na jar 2-3 krát s intervalom 7 dní. Podporuje obnovu rastlinnej mikroflóry, odstraňuje pôdnu toxicitu, je bezpečný pre ľudí a rastliny.

Tipy pre záhradníkov

Ako a ako sa vysporiadať s neskorými plesňami na paradajkách v skleníku: najlepšie metódy a recenzie záhradníkovSkúsení záhradníci odporúčajú pred sadením zabaliť korene sadenice medeným drôtom. Niektorí ľudia jednoducho prepichnú stonku rajčiaka. Ako to funguje? Meď normalizuje dýchanie rastlín, zvyšuje oxidačné procesy.

Výsledkom je, že kríky prestávajú rásť a stávajú sa viac odolnými voči hubám. Stonky prepichujú až potom, čo sa stali silnými. Nikdy nemotajte drôt okolo drieku.

Okrem toho, Bordeauxská kvapalina zaujíma čestné miesto medzi opravnými prostriedkami. Je to zmes vody, síranu meďnatého a vápna. Roztok sa kupuje v obchode alebo sa pripravuje samostatne.

Droga je pre ľudí nebezpečná, preto pri jej používaní musíte dodržiavať bezpečnostné opatrenia - používajte ochranný odev, okuliare a respirátor. Maltu Bordeaux používajte najmenej 2 týždne pred zberom.

Dôležité! Pestovateľom paradajok sa často odporúča používať soľný roztok. Budete potrebovať vedro s vodou a hrnček stolovej soli. Zmes nielenže pomôže zbaviť sa choroby, ale tiež ochráni kríky.

záver

Ako sa vysporiadať s hubou? V tejto veci je spravodlivé. Venujte pozornosť preventívnym opatreniam. Aj v štádiu sadeníc sa o rastliny starajte - temperujte ich a kŕmte ich včas. Vytvorte všetky potrebné podmienky pre závod pre normálny vývoj. Nezabudnite na zalievanie, nedovoľte prebytočnú vlhkosť. To platí najmä pre horúce obdobia.

Ak však rastlina napriek tomu zasiahla rastlina, okamžite vykonajte wellness procedúry. Ak nie sú k dispozícii žiadne špeciálne prípravky, použite obyčajný cesnakový roztok alebo manganistan draselný. Najjednoduchšie je predchádzať plesniam v skorých štádiách.

Pridať komentár

záhradné

kvety