Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Zemiaky sú nenáročné plodiny, ktoré rastú na všetkých druhoch pôdy. S cieľom získať maximálny výnos zeleniny z malej oblasti za rôznych agroklimatických podmienok sa vytvorili rôzne možnosti jej pestovania. V článku vám povieme, ako sa vysievajú zemiaky.

Ako pestovať veľkú úrodu zemiakov

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Výťažok zemiakov závisí od:

 • kvalita sadivového materiálu;
 • úrodnosť pôdy;
 • umiestnenia lôžok;
 • metóda pristátia;
 • opúšťať;
 • prevencia chorôb a kontrola škodcov.

Príprava zemiakov na výsadbu

Príprava zemiakov na výsadbu zahŕňa liečbu dezinfekčnými prostriedkami a stimulátormi rastu a klíčenie hľúz... Osivový materiál je dezinfikovaný, aby sa zabránilo škodám a chorobám. Spracovanie sa vykonáva namáčaním hľúz v zakúpených dezinfekčných roztokoch podľa pokynov. Aby sa urýchlil vznik sadeníc, uchýlia sa k stimulátorom rastu a zalievajú klíčiace hľuzy 2 dni pred výsadbou na otvorenom priestranstve.

Pozor! Ak boli zemiaky zakúpené od neznámeho výrobcu alebo boli získané v období dažďov, odporúča sa dezinfekcia fungicídmi.

Na klíčenie sa hľuzy umiestnia na svetlo, každý deň sa kropia vodou a každé 3 dni sa obracajú. Pri mokrej metóde sa zemiaky ukladajú do škatúľ, posypú sa rašelinou alebo perlitom a vyberú sa na chladné miesto. Pravidelným zvlhčovaním substrátu dosahujú vzhľad výhonkov a koreňov.

Kombinovaná metóda zahŕňa predchádzajúce dva. Najskôr sa sadivový materiál udržuje niekoľko týždňov na svetle pri teplote +10 ° C, denne sa obracia a postrekuje. Po objavení prvých výhonkov sa zemiaky prenesú na 3 týždne do vlhkého prostredia, aby sa vytvorili korene.

Tradičné metódy výsadby

Tradičné metódy výsadby zahŕňajú hladké, hrboľatá a priekopy.

Základné vzorce pristátia

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Vzdialenosť hľúz závisí od odrody zemiakov. Schéma pre skoré odrody: vzdialenosť medzi riadkami - 60 cm, medzi hľúzami - 30 cm. Pri výsadbe neskorých odrôd sa ukazovatele zväčšia o 10 cm. Hĺbka výsadby sa pohybuje od 4 do 5 cm na ílových pôdach až do 10 až 12 cm na piesočnatých pôdach.

Lopatkové pristátie

Na sypkej a vlhkej pôde sa sadia zemiaky lopata... V označených radoch sa vytvoria malé otvory, do ktorých sa kladú hľuzy. Každá výsadba je pokrytá zeminou z otvoru v rovnobežnom rade.

Pristátie v hrebeňoch

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Hrebene sú úzke pruhy vyťaženej zeminy. Môžu byť buď jednoduché alebo dvojité. V druhom prípade sú pristávacie otvory rozložené. Interval medzi hrebeňmi je 25-30 cm.Toto usporiadanie pomáha zvyšovať počet hľúz a ich hmotnosť a tiež pomáha predchádzať zamoreniu zemiakov neskorou plesňou.

V zákopoch

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Metóda výsadby výkopov sa osvedčila dobre pri nedostatočnej vlhkosti. Naklíčené hľuzy sa kladú do hlbokých (až 0,5 m) priekopov vyplnených zvyškami rastlín a pôdou zmiešanou s drevným popolom. Výsadbový materiál je posypaný rašelinovou zmesou a pokrytý filmom. Po výskyte sadeníc sa film odstráni a klíčky sa posypú kompostovou hmotou a znova zakryjú. Po druhom klíčení sa postup opakuje a potom sa vo filme vyrežú otvory pre mladé rastliny.

Referencie. Film potláča rast burín a tiež eliminuje potrebu hektárov a uvoľňovania pôdy.

Na hrebene

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Používa sa v oblastiach s blízkym výskytom podzemných vôd a na ťažkých pôdach. Zemiaky sa vysádzajú do hrebeňov vysokých 15 cm, od seba vzdialených 70 cm. Hĺbka zapustenia je od 6 do 8 cm. Otvory sa vykopávajú vo vzdialenosti 25 - 30 cm od okraja násypu.

Hlboké pristátie

Americká metóda spočíva v výsadbe hľúz podľa schémy 22 × 22 cm v rovnakej hĺbke. Vhodný na neskorú výsadbu, keď sa pôda zahreje do veľkej hĺbky, ako aj na ľahké pôdy, ktoré rýchlo strácajú vlhkosť.

Nové metódy výsadby

Ak nie je dostatok miesta na veľkú úrodu, uchyľujú sa k novým metódam výsevu zemiakov - v kontajneroch.

V taškách

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Pestovanie vo vreciach je takéto:

 1. Spodok nádoby je naplnený vrstvou humusu (do 30 cm).
 2. Klíčiace hľuzy sú rozmiestnené vo vzdialenosti 25 cm od seba.
 3. Zemiaky posypte zmesou zeminy a humusu (vrstva 8-10 cm).
 4. Voda ihneď po výsadbe a podľa potreby.
 5. Nalejte do živinovej zmesi, keď výhonky rastú každých 5-6 cm v množstve dvojnásobkom výšky rastliny.
 6. Zber po vysušení vrcholov.

Do sudov

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Schéma pestovania v sudoch je podobná vrecovaniu. Rozdiel spočíva vo vlastnostiach nádoby: dna drevených sudov sa pred výsadbou odstránia a v plastových nádobách na stenách a spodku sa vytvoria odtokové otvory.

V krabiciach

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Okrem sudov a vriec sa praktizuje použitie iných praktických kontajnerov: drevené a plastové boxy, rôzne kontajnery. Kultivačná technológia zostáva rovnaká ako v prípade sudov a vriec.

Dôležité! Hlavnou požiadavkou na pestovanie zemiakov v nádobách je dobrá drenáž.

Netradičné metódy

Nové metódy výsadby a starostlivosti o zemiaky sa líšia od tradičných metód tým, že nezahŕňajú vykopávanie zeminy a obrábanie postelí.

Pristátie bez kopania

Vykopávaním a uvoľňovaním zeme sa ničí jej horná úrodná vrstva, v dôsledku čoho majú korene rastlín nedostatok potrebných látok. Technológia pestovania zemiakov bez kopania spočíva v získaní hľúz na horizontálnych výhonkoch stolonu, ktoré rastú od spodnej časti stonky.

Výsadba v tráve

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Plocha zarastená trávou sa nevykopáva a postele sa označia okamžite na panenskej pôde vo vzdialenosti 50 cm od seba. Naklíčené zemiaky sa rozložia na 2 až 3 kusy v každom výsadbovom hniezde s intervalom 25 cm a pokryjú sa stmavnutím vzduchotesného materiálu (seno, suché listy, sušený kompost). Z dôvodu ochrany pred vetrom je záhradné lôžko pokryté lutrasilom alebo pytlovinou. Neskôr sa nahradí organickým odpadom a pravidelne sa obnovuje vrstva kompostu.

Na vysoké postele

Výsadba na vysokých posteliach (hrebeňoch) uľahčuje prácu na pestovaní zemiakového poľa. Na pripravenom mieste sa vyrábajú pramene, ktoré ohraničujú postele. Naklíčené hľuzy sú rozmiestnené v rade 25 cm od seba, pokryté zemou motykou a tvoria vysoké lôžko.

Do pilín

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Táto metóda je vhodná na pestovanie skorých odrôd zemiakov.Naklíčený sadivový materiál sa položí na povrch zeme, pokropí sa vrstvou starého piliny zmiešaného s hnitým hnojom, takže hľuzy sú úplne zakryté. Po rozklade pilín sa ich vrstva obnovuje.

Referencie. Používajte iba staré piliny, aby nedošlo k hnilobe zemiakov.

Metóda štvorcového hniezda

Pri výsadbe štvorcových hektárov je miesto vyznačené tak, že kríky zemiakov sú v rohoch imaginárnych štvorcov. To znižuje konkurenciu rastlín o slnečné svetlo, vodu a živiny. Dôležitou podmienkou na získanie dobrej úrody je dôkladné zalievanie a zalievanie plodiny.

Pod mulčovaním

Starostlivosť o zemiaky sa uľahčí ich zakrytím mulčom. Ochranná vrstva zbavuje buriny a hojenia a tiež významne znižuje množstvo polievania. Ako mulčovací materiál sa používa seno alebo slama, ktorá kondenzuje vlhkosť.

Pod slamou

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Výsadba pod slamou používa sa na panenskú pôdu a ťažké pôdy. Pri rozhadzovaní zemiakov na rovný povrch alebo do plytkých dier ju neposypávajú zeminou, ale zakrývajú ju silnou vrstvou slamy a pridávajú ju pri raste výhonkov.

kaskáda

Pri obrábaní pôdy v kopcovitom teréne používajú kaskádovú metódu a cez svah vytvárajú brázdy a hrebene. Zemiaky sa vysádzajú v depresiách a pokrývajú ich pôdou z hrebeňov. Vytvorená priekopa zachytáva vodu, ktorá zaisťuje kvalitu plodiny.

Podľa počtu

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

V stávke je tyč so zubami na rovnomerné vytváranie otvorov. Hľuzy zemiakov sa umiestnia do získaných otvorov a posypú sa, trochu zatlačia do zeme. Táto metóda umožňuje znížiť potrebný čas a úsilie.

Do kopcov

Hľuzy sa rozložia do otvorov, urobia sa pozdĺž priemeru označených kruhov každých 25 - 40 cm a posypú sa zemou. Ako kríky rastú, schúľajú sa a vytvárajú kopec, uprostred ktorého je hlboká diera na zalievanie.

Čínsky spôsob

Klíčiace hľuzy sa spustia do hlbokých (najmenej 70 cm) a širokých jam, ktoré sa pokryjú zmesou hnoja a superfosfátu s vrstvou nie viac ako 10 cm. Zvyšok jamy zostane prázdny. Keď rastie krík, posypte ho znova a nechajte viac ako 5 cm rastliny nad povrchom. Niekoľkokrát sa postup opakuje a okolo kríka sa získa malý kopec.

Dôležité! Zemiaky nepotrebujú pílenie a burinu.

Pod lepenkou

Povrch miesta je zvlhčený a pokrytý prekrývaním listami hrubej lepenky, v ktorej sú rezy v tvare X uskutočňované vo vzdialenosti 25 až 30 cm od seba. Sem sa umiestnia klíčené hľuzy a okraje listov sú uzavreté. Keď výhonky klíčia, mulčujú slamkou av prípade potreby ju doplňujú.

Pristátie s traktorom na prechádzku

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Na malých plochách sa zemiaky vysádzajú pomocou traktora s chôdzou za traktorom. Kolesá pôdnych kolies mechanizmu vytvárajú rovné drážky, do ktorých sa ukladajú zemiaky vytekajúce z bunkra. Hľuzy sa potom pomocou hillsa pokryjú zeminou a súčasne ju stlačia.

Výsadba skleníkov

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Vo vyhrievaných skleníkoch sa zemiaky pestujú koncom augusta a koncom februára. Používajte iba zelené klíčiace hľuzy ošetrené škodcami. Vysadené v oplodnené pôda, ktorého povrchová teplota nie je menšia ako + 5 ° С do hĺbky 6 - 7 cm. V tomto prípade je rozstup riadkov v rozmedzí od 60 do 65 cm a vzdialenosť medzi otvormi v rade je od 25 do 30 cm.

Pozor! Pri pestovaní zemiakov v skleníku sa hľuzy nesmú rezať, pretože vôňa čerstvej šťavy priťahuje škodcov.

V nevyhrievaných skleníkoch sa zemiaky vysádzajú iba na jar pod priadzou.

Výsadba pod filmom a agrofibrom

Pestovanie skorých zemiakov bez rizika poškodenia mrazom sa môže uskutočniť pomocou filmu alebo agrofibru.

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Funkcie pestovania pod filmom

Po výsadbe sa zemiaky prikryjú fóliou, ktorá sa pritlačí pozdĺž okrajov tak, aby sa nevzdalil vetrom. Po vypuknutí sa z dôvodu ventilácie pravidelne odstraňuje polyetylén.Keď teplota okolia stúpa, sadenice sa udržiavajú pootvorené, aby sa predišlo prehriatiu. V noci sú úplne zakryté.

Pestovanie na základe agrofibry

Na rozdiel od filmu je agrofiber priepustný pre vlhkosť a vzduch, čo uľahčuje starostlivosť o postele. Ak existuje nebezpečenstvo silného mrazu, netkaný materiál sa dodatočne izoluje filmom.

Pôvodné metódy

Nezvyčajné, ale vedecky dokázané metódy pestovania zemiakov pomáhajú získať bohatú úrodu s minimom práce.

Fokineho metóda

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Fokin je tvorcom plochej frézy, zariadenia, ktoré uľahčuje poľnohospodársky proces. Pri pestovaní zemiakov umožňuje tvorbu brázd a záhonov, ako aj hilling.

Spoločná výsadba strukovín

Semená strukovín sa vysievajú po zemiakoch v rovnakom rade a umiestňujú sa medzi zemiakové kríky. Toto okolie prispieva k zhutneniu výsadieb, obohateniu pôdy zlúčeninami dusíka a ochrane pred chrobákom zemiakovým.

Podľa Meatlidera

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

metóda umožňuje použitie úzkych hrebeňov so širokými kanálmi medzi nimi. Zemiaky majú prístup k živinám pri šetrnom používaní vody.

Gülichova technológia

Hľuzy sa rozložia v hniezdach položených hnojom, ktoré sa vytvoria v strede štvorcov so stranou 49 cm, a potom sa sadivový materiál opäť pokryje hnoja a pokryje sa zemským valom vo forme pyramídy. Starostlivosť spočíva v odstránení buriny a pridaní pyramíd.

Holandská technológia

Zemiaky sa vysádzajú do dlhých brázd hĺbka, ktorý zaisťuje voľný prienik vzduchu ku koreňom, dobré osvetlenie a zabraňuje hromadeniu nadmernej vlhkosti.

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Balabanovova metóda

Hľuzy sa vysádzajú v hrebeňoch ohraničených širokými uličkami (do 120 cm). Zem nie je vykopaná, ale výsadbový materiál je spustený do malých otvorov v hornej časti hrebeňa.

Ľudová metóda

Prstencový rez hľúz do hĺbky 1 cm pred výsadbou podporuje masívny rast dolných púčikov a rovnomerné rozdelenie živín.

ostatné

Kvitnúce puky zemiakov sa odrežú a stonky sa odlomia, aby sa zvýšila úroda. Táto metóda je však spojená s poškodením rastlín a môže zlyhať.

tipy a triky

Nové spôsoby pestovania zemiakov a ošetrovacích prvkov

Tipy od skúsených pestovateľov:

 1. Dobré osvetlenie miesta.
 2. Čím vlhšia je pôda, tým sú hľuzy zapustené.
 3. Vzdialenosť medzi výsadbovými otvormi je najmenej 25 cm.
 4. Rozstup riadkov je od 50 cm.
 5. Zemiaky sa vysádzajú v teplej pôde.
 6. Je lepšie krčiť sa kríky, ale zakrývať ich zemou.

záver

Pestovanie zemiakov tradičnou metódou si vyžaduje veľa času a úsilia. Na zjednodušenie tohto procesu a získanie bohatej úrody z malej oblasti pomáha použitie neštandardných metód napríklad bez hádzania, vykopávania zeme, používania kontajnerov atď.

Pridať komentár

záhradné

kvety