Najjednoduchšie do-it-sami prípravy: skladovanie cesnaku v sklenených nádobách - život hack a dôležité pravidlá

Cesnak nie je určený na dlhodobé skladovanie. Po niekoľkých mesiacoch začne hniť alebo plesniť, a ak prežije až do jari, klíčí alebo vädne. Existuje však skvelý spôsob, ako ho uložiť - do sklenených pohárov. Existuje veľa možností pre takéto úložisko, všetky z nich zvážime v tomto článku.

Výber cesnaku na uloženie do pohárov

Najjednoduchšie do-it-sami prípravy: skladovanie cesnaku v sklenených nádobách - život hack a dôležité pravidláPrvá vec, ktorú treba urobiť pre lepšiu konzerváciu cesnaku počas celého roka - je to vykopať v čase. Aby ste to dosiahli, musíte poznať čas zrenia každej jednotlivej odrody. Vyzretá zelenina je náchylnejšia na hnilobu.

Ďalším dôležitým faktorom - čas pristátia. Cesnak je buď jarný (vysadený skoro na jar) a zimný (vysadený na jeseň). Prvý sa zberá v auguste až septembri, druhý - koncom jari alebo júna, v závislosti od odrody.

Hlavné znamenie dozrievania - žltnutie dolných listov, ako aj praskanie kapsuly semien na šípke.

Zistiť! Čo sa dá vysádzať po hrášku a prečo je to také dôležité zmeniť miesta pristátia zelenina.

Najjednoduchšie do-it-sami prípravy: skladovanie cesnaku v sklenených nádobách - život hack a dôležité pravidláNajlepšie odrody jarného cesnaku na dlhodobé skladovanie:

 • Aleisky;
 • Gulliver;
 • Abrek;
 • Soči 56;
 • Gafurian.

Najlepšie odrody zimného cesnaku:

 • Alcor;
 • Hermann;
 • spoľahlivé;
 • Moskovský región;
 • Replicant.

Jarné odrody vo všeobecnosti tolerujú dlhodobé skladovanie oveľa lepšie ako zimné odrody. Môžu zostať čerstvé až dva roky.

Prečítajte si v našom článku: čo súodrody hrachu.

Príprava na skladovanie

Najjednoduchšie do-it-sami prípravy: skladovanie cesnaku v sklenených nádobách - život hack a dôležité pravidláVykopajte cesnak a nechajte stonky. Budú potrebné, aby hlava nejaký čas dostávala výživné látky. Potom ho očistite rukami od zeme a položte ho na záhradné lôžko na 4-5 dní.

Ak je počasie daždivé, je lepšie zeleninu odstrániť pod baldachýnom alebo dokonca v interiéri. Ak je počasie príliš horúce a slnečné, potom sa to nebude páčiť ani cesnaku - sú možné popáleniny. Sušenie v interiéri trvá 2 až 3 týždne. Váhy sa začnú odlupovať, budú tenšie a transparentnejšie.

Ďalej sú cibule odrezané zo stoniek a koreňov pomocou noža alebo záhradných nožníc. Stonky sú prerezané na 3-5 cm, korene - do 3 mm.

Aby sa zabránilo klíčeniu zubov, korene každej hlavy sa spália nad otvoreným ohňom.

Ak ste plodinu nezhromaždili včas, aby ste predišli výskytu hniloby alebo plesne, je vhodné vykonať nasledujúci postup:

 1. Zahrejte 0,5 litra slnečnicového oleja.
 2. Pridajte 10 kvapiek jódu.
 3. Zmiešajte všetko.
 4. Cesnakové hlavy ponorte do zmesi.
 5. Sušte na slnku.

Zistili sme výber cesnaku a jeho prípravu. Teraz prejdime k otázke, ako uložiť cesnak do pohára.

Výhody a nevýhody uloženia v banke

Rovnako ako akýkoľvek iný spôsob skladovania zeleniny, aj táto možnosť má svoje výhody a nevýhody.

Medzi klady patria:

 1. Nádoba je vynikajúcou bariérou proti mikroorganizmom.
 2. Je vhodné skladovať poháre vo vnútri, produkt je balený pomerne kompaktne (pod stolom, v skrini, v chladničke, na balkóne - kdekoľvek).
 3. Môžete použiť rôzne zálievky a dokonca si vytvoriť svoj vlastný šalátový dresing.
 4. Cesnak môže zostať nešúpaný alebo olúpaný.

mínusy:

 1. Príprava niektorých možností ukladania pohárov trvá dlho.
 2. Dodatočné náklady na plnivá: soľ, múka, olej atď.

Príprava plechoviek

Najjednoduchšie do-it-sami prípravy: skladovanie cesnaku v sklenených nádobách - život hack a dôležité pravidláV tejto fáze nie sú žiadne ťažkosti - jar musí byť sterilizovaný a vysušený... Aby ste to dosiahli, zoberte veľkú panvicu alebo umývadlo a uvarte v nej poháre. Ak nie sú k dispozícii žiadne veľké nádoby, môžete nádobu držať nad vriacou vodou aj v malom hrnci. Para tiež ničí baktérie.

Iným spôsobom je sterilizácia v peci. Pravdepodobne najvýhodnejšie. za prvé, v rúre je veľké množstvo plechoviek. za druhé, nemusíte prísť na to, ako držať plechovku nad parou, aby ste sa nespálili a aby vám ju nespadli.

Metódy skladovania

Existuje veľa možností na skladovanie cesnaku. Zelenina môžete nechať nedotknutú alebo ju môžete rozobrať na hlavy alebo nastrúhať. Každý prípad bude mať svoje vlastné nuansy. Zoberme si každú metódu podrobnejšie.

Celé hlavy

Najjednoduchšie do-it-sami prípravy: skladovanie cesnaku v sklenených nádobách - život hack a dôležité pravidláOdlupujte hlavu z vrchnej vrstvy plevy a dajte ju do pohára. Nemusíte nič vyplňovať ani zatvoriť veko.

Toto je najrýchlejšia metóda, má však dve významné nevýhody:

 1. Celé hlavy nechávajú veľa prázdneho nevyužitého priestoru.
 2. Hniloba môže medzi zubami zostať bez povšimnutia.

Skladujte na chladnom, ale suchom mieste.

Oddelené zuby

Tento spôsob je podobný predchádzajúcemu, pretože zelenina sa umiestni do pohára bez akýchkoľvek plnív. Ale v tomto prípade je hlava rozobraná na zuby. Je veľmi dôležité starostlivo skontrolovať hnilobu alebo pleseň. Nádoba sa skladuje na suchom mieste.

sucho

Najjednoduchšie do-it-sami prípravy: skladovanie cesnaku v sklenených nádobách - život hack a dôležité pravidláRozoberte hlavu na klinčeky a odlupujte. Každý z nich nakrájajte na tenké kruhy. Uschnúť. Získate tieto druhy cesnakových lupienkov. Môžete ich skladovať v pohári aj vo vreciach. Nemusíte zatvárať banky. Tieto „hranolky“ sa pridávajú do polievok a jedál z mäsa. Je to veľmi výhodné a chuť a aróma sú dokonale zachované.

Sušené plátky sa dajú nasekať akýmkoľvek vhodným spôsobom a môžu sa použiť ako jemné korenie, tzv. Cesnaková soľ.

Skladovanie v múke

V tomto prípade sa múka naleje na dno nádoby vrstvou asi 2 cm, potom sa rozotrie cesnak a na vrch sa opäť posype múkou. Preto je potrebné vrstvy zopakovať až po krk. Môžete použiť celé hlavy aj zuby (iba ich nemusíte čistiť). Múka tu slúži ako izolátor: bráni vzájomnému dotyku hláv alebo zubov a absorbuje nadmernú vlhkosť.

Soľou

Skladovanie cesnaku v sklenených nádobách so soľou je alternatívou skladovania cesnaku v múke. Soľ tu tiež pôsobí ako izolátor. Nádoba je otvorená. Hlavy aj hroty sa môžu skladovať aj v soli. Hroty môžu byť tiež uložené ošúpané. Soľ dezinfikuje a umožňuje skladovanie zeleniny po celú zimu a dokonca aj na jar.

V popole

Namiesto múky a soli sa môže použiť drevný popol. Ale v tomto prípade potrebujete iba pár polievkových lyžíc. Cesnak posypte prvou lyžičkou, naplňte nádobu do polovice a druhú na koniec.

V rastlinnom oleji

Najjednoduchšie do-it-sami prípravy: skladovanie cesnaku v sklenených nádobách - život hack a dôležité pravidláCelkom sofistikovaná metóda. Dajte olúpané a umyté strúčiky cesnaku do pohára a prelejte rastlinným olejom. V takom prípade môžete použiť slnečnicové a iné oleje, napríklad olivové, ľanové semeno. A niekto používa nerafinovaný slnečnicový olej - všetko záleží na vašich osobných vkusových preferenciách.

V prípade potreby pridajte korenené sušené byliny, papriku alebo iné korenie. Podľa potreby odstráňte strúčiky cesnaku. Olej samotný sa môže a dokonca by sa mal používať. Získa pikantnú chuť a vôňu. Tento olej je ideálny na zálievku šalátov.

Metóda má významnú nevýhodu - cesnak stráca niektoré zo svojich živín.

Zistite z nášho článku: fazuľa je bielkovina alebo uhľohydráty? Pochopiť zloženie a vlastnosti produktu.

Uchovávajte v uzavretej nádobe. Skladovateľnosť takéhoto produktu je približne 4-5 mesiacov.

Vo víne

Marinovaný cesnak vo víne patrí k stredomorskej kuchyni. Lúpané kliny môžete naliať do pohára alebo ich dať do fľaše vína (so širokým krkom). Druh vína nezáleží, tu opäť záleží na vašej chuti. Môžete použiť suché, červené alebo biele.

Alternatívou je skladovanie v octe. Malo by sa však pamätať na to, že chuť cesnaku bude úplne iná.

ošumělý

Najjednoduchšie do-it-sami prípravy: skladovanie cesnaku v sklenených nádobách - život hack a dôležité pravidláTento spôsob skladovania je skôr ako pripravená omáčka, ako spôsob skladovania cesnaku ako suroviny. Ale napriek tomu je to skvelá voľba.

Cesnak sa musí rozdeliť na plátky, ošúpať a opláchnuť. Potom nasekajte mixér alebo rošt. Výslednú hmotu vložte do pohára a naplňte olejom. Obsah miešajte, kým nebude hladký. V tomto prípade nemusíte naliať veľa oleja - asi 1,5-násobok objemu strúhaného cesnaku.

Akýkoľvek olej urobí. Na korenie môžete použiť olivový olej a pridať sušené provensálske bylinky. Bude vynikajúcim dresingom pre mäsové a zeleninové jedlá.

Nájdete tu aj najlepších 20 najlepších spôsobov marinovať cesnak doma.

Kde ukladať banky

Ideálny úložný priestor je v chladničke alebo pivnici. V chladničke však často nie je dosť miesta a ženy v domácnosti skladujú cesnak len v dome alebo na balkóne.

Hlavnou vecou nie je umiestniť nádobu na slnku, blízko batérie alebo na vlhké miesto. Skladovateľnosť bez chladenia je mierne znížená. Zároveň by však teplota nemala klesnúť pod 0 stupňov, inak cesnak zamrzne.

Skladovateľnosť

Skladovateľnosť cesnaku priamo závisí od spôsobu a miesta jeho uskladnenia. Skladuje sa v oleji asi 4 mesiace. Víno a ocot sa pridávajú do doby použiteľnosti ešte asi 4 mesiace - ukázalo sa, že ide o viac ako šesť mesiacov.

Pokiaľ ide o suché skladovanie, ak sú splnené všetky podmienky, cesnak zostane v každej náplni až do jari. a v soli a múke.

tipy a triky

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu udržať čerstvú zeleninu počas zimy:

 • jarný cesnak sa skladuje pri 16 - 20 ° C a vlhkosti 50 - 70%;
 • zima - pri 2-4 stupňoch a vlhkosti 70-80%;
 • poškodené zuby sa používajú okamžite, bez odchodu na zimu;
 • cesnak sa odporúča skladovať oddelene od ostatnej zeleniny.

Prečítajte si nasledujúci článok: ako často voda paradajky v teplezískať dobrú úrodu.

záver

Zeleninu skladujte v ktorejkoľvek nádobe a bez ohľadu na náplň. Z času na čas ju musíte skontrolovať na výskyt stmavnutia. Ak ich nájdete, odstráňte poškodenú hlavu alebo klinček, aby nedošlo k infikovaniu zvyšku. A na začiatku je lepšie ľutovať a nenechávať plátky, ktoré spôsobujú pochybnosti, na uskladnenie. Je lepšie ich hneď zjesť, ako prejsť celú nádobu a stratiť časť úrody.

Metódy a techniky uvedené v tomto článku pomôžu predĺžiť trvanlivosť cesnaku a pomocou tohto užitočného a hodnotného produktu pridajú do vášho menu rozmanitosť.

Pridať komentár

záhradné

kvety