Prehľad odrody fialového skorého hrozna a vlastnosti jeho kultivácie

Vinohradníci ocenili fialové skoré hrozno pre svoju odolnosť voči mrazu, nenáročnosť, kompaktnosť a vynikajúcu chuť bobúľ. Podiel šťavy počas extrakcie je 85%. Hrozno sa používa na výrobu vína a hrozienok, na čerstvú spotrebu a mrazené bobule sa vkladajú do pohárov šampanského alebo brandy. V tomto článku sa budeme venovať hybridnej technológii pestovania, starostlivosti o vinice a metódam rozmnožovania.

História vzniku

Včasná purpurová - európsko-amurský hybrid pôvodne z oblasti Rostov (Novocherkassk). Pri jeho vytvorení chovatelia All-ruského výskumného ústavu Jána I. Potapenka použili odrody Severny a Muscat Hamburg.

Sadenice boli vyradené v roku 1947 ao 10 rokov neskôr požiadali o zápis do štátneho registra. Po 8 rokoch štátnych odrodových skúšok v roku 1965 bol hybrid zaradený do registra výberových úspechov s prijatím na kultiváciu v regiónoch Dolného Volhy a Severného Kaukazu.

Hybrid sa rozšíril v iných oblastiach, ale nie v najvhodnejších klimatických podmienkach nevykazuje maximálny výnos a dozrieva neskôr ako uvedený dátum.

O pôvode hybridu sa diskutuje. Niektorí znalci tohto hrozna to nazývajú Violet Early Voronezh a autorstvo pripisujú autorovi kníh, atlasov a príručiek o vinohradníctve M. Abuzovovi. Ranná purpurová je známa ako Levokumsky.

Je to pravdepodobne kvôli rôznorodému tvaru listov. Vinári sa snažia nájsť rozdiely na tomto základe a dokázať, že s nimi rastie skutočné fialové rané víno.

Vlastnosti a opis puzdier

Prehľad odrody fialového skorého hrozna a vlastnosti jeho kultivácie

Kríky sa vyznačujú priemernou intenzitou rastu, bez ďalšieho posypania sú slabé. Ročné výhonky dozrievajú úplne.

Koruna mladých výhonkov je svetlozelená s ružovkasto-bronzovými zubnými kefkami a je pokrytá jemným štetinovým pubertom.

Mladé lístie je zelené, zadná strana listu je mierne dospievajúca. Výstrely sú svetlozelené. Ročné zrelé výhonky sú svetlo hnedé, uzly tiež hnedé. Listy sú stredne veľké a veľké, slabo a mierne členité, 3- a 5-lalokovité, menej často celé, slabo lievikovité, okraje sú mierne ohnuté dole, niekedy vezikulárne. Horné zárezy v tvare dovnútraho uhla sú plytké alebo stredne hlboké, otvorené, lyrovité, menej často uzavreté. Lúmen je oválny alebo oválny.

Ropný zárez je lyrovitý, otvorený, klenutý. Koncové zuby sú trojuholníkové, základňa je široká a špicatá, vrchol je predĺžený. Okrajové chrupavky sú ostré, trojuholníkové, kupolovité. Kvety sú bisexuálne.

Pestovateľská sezóna je 134 dní od otvorenia púčikov až do zberu úrody s celkovým počtom aktívnych teplôt 2651 ° C. Na čerstvú spotrebu sa hrozno zberá začiatkom septembra a na výrobu vína - v tretej dekáde septembra.

Počet plodných výhonkov je 78%, 1,4 strapcov sa sústreďuje na jeden rozvinutý výhonok a 1,8 na plodný výhonok.

udržateľnosť

Hybrid je odolný voči mrazu až do -25 ... -27 ° С. Dobre toleruje nedostatok vlhkosti a je schopný prinášať ovocie aj vo vyprahnutých oblastiach.

Včasná purpurová je odolná voči plesniam a sivej plesni, náchylnej k plesniam, bakteriálnej rakovine. Hybrid nie je ovplyvnený hroznovými červami a fyloxérou.

Charakteristiky a opis ovocia

Prehľad odrody fialového skorého hrozna a vlastnosti jeho kultivácie

Ak jar príde skoro a leto je teplé a suché, prvé bobule sa dajú odstrániť po 120 dňoch. V oblastiach stredného pruhu a oblastiach s krátkymi a studenými letami hrozno zriedka dozrieva pred mrazom.

Hmotnosť bobúľ je 2 - 3 g, v oblastiach s dodatočným zavlažovaním - 4 až 6 g. Na zachovanie plodnosti je potrebná normalizácia kefiek.

Koža je tmavo fialová, obalená hustým voskovým kvetom. Buničina je priehľadná, šťava nemá farbu. Chuť je sladká, príjemná, s jemnou vôňou muškátového orieška. Každé bobule obsahuje 2 až 3 semená.

Dĺžka kefy - 17 cm, maximálna hmotnosť - 200 g. Tvar je valcový, zužujúci sa smerom k vrcholu, niekedy s bočnými vetvami. Zväzok je sypký, vďaka čomu sú bobule dokonale fúkané a teplé, takže nerastú plesnivo.

Obsah cukru - 16 - 22 g / 100 ml, kyslosť - 3,8 g / l, chuťové skóre - 8,9 bodu.

Referencie. Na základe Violet Early vinári pripravujú vinobranie dezertné víno Muscat Steppe Rose s výraznými ružovými tónmi v chuti a aróme.

Oblasti použitia

Zber a spracovanie plodiny sa uskutočňuje v suchom a jasnom počasí. Kefy sú rezané nožnicami, ktoré zdola zdvíhajú konáre, nie však bobule. Štetce sa vkladajú do drevených škatúľ obložených novinami alebo hrubým papierom. Vinári neodporúčajú dotýkať sa ovocia, aby sa zachoval kvet vosku.

Jedná sa o univerzálny hroznový bob, ktorý sa používa na čerstvú spotrebu, hrozienka a víno. Zmrazené bobule sa vkladajú do pohára namiesto ľadu alebo ako ozdoba.

Na prípravu vína sa odoberajú 2 až 3 odrody hrozna, pretože na základe jednej skorej fialovej nemožno z dôvodu nízkej kyslosti bobúľ získať nápoj s výraznou chuťou. Extrakty konzervujú a pripravujú voňavú kašu, grappu a brandy.

Výhody a nevýhody

Prehľad odrody fialového skorého hrozna a vlastnosti jeho kultivácie

výhody:

 • mrazuvzdornosť až -27 ° C;
 • odolnosť voči plesniam a šedej hnilobe;
 • skorá zrelosť;
 • šťavnaté bobule s vôňou muškátového orieška;
 • nedostatok hrachu;
 • vysoká produktivita;
 • nenáročnosť na zloženie pôdy;
 • schopnosť pestovať hrozno na svahoch akejkoľvek orientácie.

nevýhody:

 • náchylnosť k rakovine oídia a baktérií;
 • bezfarebná šťava s nízkou kyslosťou si vyžaduje miešanie, aby sa z vína vyrobila bohatá chuť;
 • potreba prideľovať úrodu.

Pestovateľská technológia

Hybridná fialka skoro nie je úplne zložitá na štruktúru pôdy, čo uľahčuje pestovanie.

Nie je potrebné vykopávať hlboké otvory alebo zákopy a vyplniť ich voľnou zeminou. Nestabilita kultúry na múčnatku si však vyžaduje väčšiu pozornosť vinohradníkov a preventívne postrekovanie.

Podmienky vykládky

Ranná fialová rastie dobre na ílovitej pôde. Na juhu nemusíte hľadať najslnečnejšie miesto. pristávacia... Vo veľkej vinici, kde sa pestuje niekoľko odrôd, sa najviac osvetlené oblasti priradia neskorým a veľkoplodým odrodám.

Sadenice v nádobe sa vysadzujú od mája do októbra s otvoreným koreňovým systémom - na jar alebo na jeseň.

Miesto pristátia je pripravené do 2 až 3 týždňov:

 • vykopať otvor 50 - 60 cm hlboký a široký;
 • rozdrvený kameň, expandovaná hlina, rozbitá tehla, kusy sa nalievajú kúsky hrubých konárov s vrstvou 10 cm;
 • zem z hornej vrstvy sa zmieša s riečnym pieskom, rašelinou, humusom 1: 1;
 • Do každej jamy sa pridá 500 g popola a 50 g superfosfátu, zmieša sa so zeminou a naplní sa až po okraj.

Ak sa príprava jamy začne 1 - 2 dni pred výsadbou, zem sa hlboko preleje, čakajú, kým sa nezníži a pridá sa pôdna zmes. 24 hodín pred výsadbou sa sadenice v nádobách hojne zalievajú a pri otvorenom koreňovom systéme sa umiestnia do roztoku „Epin“ alebo „Zircon“ (30 - 40 kvapiek na 1 liter vody).

V deň výsadby sa na mieste vykopávajú diery podľa schémy 1x1,5 m, sadenice sa vysádzajú, zalievajú sa a posypú rašelinou, humusom, slamou, suchými listami.

Ak sa hrozno pestuje ako krycia plodina bez kmeňa, sadenice sa zakopajú do prvej vetvy kmeňa. Na povrchu zostávajú pružné vinice, ktoré sú počas zimy ohnuté k zemi.

Ďalšia starostlivosť

Rok po výsadbe sa výhonky viažu na vysoké podiely a budúci rok sa inštalujú spoľahlivé trvalé mreže.

Prerezávanie hrozna vykonáva sa na jar pred začiatkom toku miazgy.

Prehľad odrody fialového skorého hrozna a vlastnosti jeho kultiváciePri pestovaní hybridu sa používajú 2 spôsoby formovania: bez štandardu v 4 rukávoch s krycím vinohradníctvom, štandard v 2 ramenách s nekrytím. Výška kmeňa je 1,2 m.

Na každom rukáve sa odporúča nechať 5 až 7 očí, na každom výhonku 1 až 2 zhluky. Tento spôsob prideľovania dávok vám umožňuje regulovať zaťaženie každého puzdra.

V roku výsadby sa hybrid zavlažuje raz za 2 až 3 týždne a podlieha deficitu vlhkosti. Spotreba vody na každé kríky je 20 - 30 litrov. Prepady nie sú povolené, pretože voda vytesňuje kyslík z pôdy a korene sa začnú hniť súčasne.

Kríky plodov musia byť posypané:

 • skoro na jar, berúc do úvahy poveternostné podmienky;
 • pred kvitnutím;
 • počas tvorby plodov.

Spotreba vody - 50 - 70 litrov na každý krík. Keď bobule zväčšia svoju veľkosť a začnú sfarbovať, zalievanie sa zastaví. Toto je všeobecné pravidlo pre zalievanie vinice, ale pestovateľom sa odporúča, aby vzali do úvahy stav kríkov, počasie a štruktúru pôdy.

Ak rastlina vopred spomalila svoj rast alebo nastalo sucho, je potrebné ďalšie zavlažovanie. Hlinitá pôda zle preniká do vlhka, zatiaľ čo piesočná ju naopak nezachováva. V takýchto podmienkach pestovania hrozna sa polievajú častejšie 1,5 krát. Je však dôležité pamätať na to, že nadmerné zalievanie prispieva k vylúhovaniu živín z ich pôdy ak rozvoju chlorózy (žltnutia) listov.

V prvých 3 rokoch po výsadbe sa neaplikuje... Rastlina sa živí živinami, ktoré boli pôvodne zavedené. Pri prvých príznakoch zakrpateného rastu sadenice krmivo analogicky s dospelými rastlinami.

Na jeseň sa aplikuje väčšina hnojív - 10 - 15 kg kompostu alebo humusu, 200 g drevného popola na krík. Okolo základne, vo vzdialenosti 0,5 m, sa vytvorí prstencová drážka s hĺbkou 25 cm. V kruhu blízkeho kmeňa sú rovnomerne rozložené humus a popol, napojené teplou vodou a drážka je vyrovnaná.

Tekutý obväz na báze Mulleinu sa aplikuje pred puknutím, 2 týždne pred kvetom, v lete v čase tvorby bobúľ. Kaša sa zriedi vodou v pomere 1: 3. Nádoba s roztokom sa umiestni na teplé miesto na urýchlenie fermentácie. Po týždni sa vrchný obväz zriedi vodou 1: 5. Spotreba na krík - 20 litrov.

Vrchný dresing aplikuje sa súčasne s polievaním alebo ihneď po ňom. Po 3 až 4 dňoch sa pôda pod kríkmi rozotrie s 200 - 300 g drevného popola a uvoľní sa.

Referencie. Dusíkové hnojivá by sa nemali používať súčasne s drevným popolom. Lúh reaguje s dusíkom za vzniku prchavého amoniaku, takže sa väčšina živín odparuje.

Prehľad odrody fialového skorého hrozna a vlastnosti jeho kultivácie

Možné problémy, choroby, škodcovia

Na zabránenie vzniku múčnatky stačí na jar a na jeseň vykonať 2 preventívne ošetrenia prípravkami obsahujúcimi meď.

HOM (40 g / 10 l) a 1% roztok Bordeauxovej kvapaliny sú vysoko účinné. Pri spracovaní sa uistite, že tekutina úplne zvlhčuje listy, vinič a pôdu pod kríkmi. Žlté suché listy sa odstránia z oblasti a spália.

Kontrola hmyzu sa vykonáva pred kvitnutím a na jeseň po zbere. Listy sa opatrne postriekajú širokospektrálnymi insekticídmi: Karbofos, Aktara, Aktelik.

Pred kvitnutím vinica sa pestuje „Nitrofenom“ - raz za 3-4 roky. Tento liek je účinný proti hubám a hmyzu.

prezimovanie

Skoro fialová je schopná odolať silným mrazom, ale stále sa odporúča pestovať ju ako kryciu plodinu.

Vinice sa vyberú z podpery, položia sa na zem a pokryjú sypkou zeminou. Deje sa tak z dôvodu, že v zime môžu ľadové dažde poškodiť rastlinu. Vinič sa láme pod vplyvom hrubej vrstvy ľadu. Keď sa topí, voda preniká do obličkových šupín a zamŕza tam a poškodzuje ich.

V Urali, na Sibíri av regiónoch strednej zóny nie je hybrid veľmi častý, pretože hrozno nemá čas dozrieť pred začiatkom mrazu.

rozmnožovanie

Fialka, ktorá sa rýchlo množila odrezkami, vrstvením a očkovanieVďaka tomu je univerzálny hybrid. Hrozno je vhodné aj pre začínajúcich záhradníkov, ktorí môžu použiť akýkoľvek vhodný spôsob rozmnožovania.

Pestovatelia najčastejšie pestujú odrezky kvôli vysokej účinnosti metódy. Odrezky sa zbierajú po páde listov, pred prvým mrazom. Na rezanie použite pružnú vinič s hustým jadrom. Rezne odrezky vetiev aktuálneho roka so 4 až 6 vyvinutými púčikmi, ktoré sú dlhé 50 - 70 cm a priemer 5-7 mm.

Obrobky sa skladujú na chladnom mieste (chladnička, suterén). Antény a listy sa odlupujú, rezne sa ponoria do roztavenej vody na jeden deň, potom do dezinfekčného roztoku do roztoku síranu meďnatého alebo manganistanu draselného. Pripravené odrezky sa balia do celofánu alebo skladajú do plastovej fľaše. Skladovacia teplota je 0 ... + 4 ° С. Raz mesačne sa kontrolujú polotovary; ak sa na nich objaví pleseň, umyjú sa v silnom roztoku manganistanu draselného.

Na jar sa na koncoch uskutočňujú rezy, aby sa určila životaschopnosť rezov. Ak kvapky vlhkosti vyjdú, materiál je pripravený na výsadbu; ak nie, vyschla. Rezne dobrej kvality by mali byť pri rezaní svetlozelené. Tmavé škvrny naznačujú infekciu.

Životaschopné odrezky sa rezajú a ponoria do čistej vody na 48 hodín. Voda sa vymieňa každé 3 hodiny.

Po namočení sa materiál na pol hodiny umiestni do stimulátora rastu "Kornevin" alebo "Heteroauxin" a prenesie sa do nádoby s mokrými pilinami. Za týchto podmienok sa odrezky skladujú 10 až 15 dní. Po objavení sa koreňových výhonkov sa odrezky umiestnia do fľaše s vodou, až kým sa nevytvorí kompletný koreňový systém.

Reprodukcia vrstvením je najmenej efektívny spôsob. Používa sa, keď je rastlina zle zakorenená odrezkami. Metóda EI Zakharov sa v rastovskom regióne Rostov často používa, keď sa pestuje Violet skoro. Rezne sa získavajú zakorenením zelených alebo zrelých viníc, ktoré nie sú izolované od materského kríka.

Na jar, pred prestávkou na púčiky, sa do 15 až 20 cm depresií umiestnia jednoročné vetvy alebo vínne révy s rozvinutými výhonkami s dĺžkou 10 až 12 cm, na dne sa živná pôda obsahuje humus a minerály.

Vinice sa upevňujú vlásenky vyrobené z kovu alebo dreva, pokryté sypkou zeminou s vrstvou 5-10 cm a navlhčené. Ak sa na viniči nachádzajú zelené výhonky, zakryjú sa tak, aby listy zostali na povrchu. Keď sa výhonky vyvíjajú, drážky sú úplne pokryté pôdou. Korene sa tvoria na uzloch a vnútorných uzloch a výhonky sa vytvárajú zo zdravých očí.

Pomocou štepenia je možné dosiahnuť transplantáciu jednej rastliny na druhú a ich fúziu do jedného organizmu. Transplantácia sa vykonáva v rôznych štádiách vývoja, v rôznom veku. Odroda, druh, rod nezáleží. Ako potomok sa používa ročný dozretý alebo zelený stopka alebo samostatný kukátko.

Najobľúbenejšou metódou je rozštep rúb. Používa sa pred začiatkom toku miazgy. Odrezky zozbierané na jeseň sa fixujú klinovitým rezom tak, aby vonkajšie strany padali na rozvinutú časť dreva. Horný rez sa odreže 2 - 3 cm nad uzlom.

Recenzie vinárov

Ranná purpurová je rozšírená na juhu Ruska. Tu sa pestuje takmer všade a je cenený nenáročná starostlivosť a vynikajúca chuť.Prehľad odrody fialového skorého hrozna a vlastnosti jeho kultivácie

Kirill, Pyatigorsk: „Hrozno pestujem už 10 rokov a nemôžem toho dosť. Víno vyrobené z neho má silnú chuť a svetlú aróma ruže zmiešané s muškátovým orieškom. Aby som udržal plod, pravidelne ho rozprašujem, najmä v horúčave. ““

Inna, Volgograd: „Včasná purpurová farba je veľmi rozmanitá pre tých, ktorí sa nechcú starať o starostlivosť. Rastlina zriedka ochorie, dokonca aj pri veľmi bežnom múčnatke. Na profylaxiu vinicu na jar a na jeseň postriekam prípravkom „HOM“.Bobule sú chutné, sladké, vhodné na univerzálne použitie. ““

záver

Včasná purpurová je univerzálny hybrid. Je vhodný pre začínajúcich vinárov, pretože sa vyznačuje nenáročnou starostlivosťou, odolnosťou voči zimám a suchu a silnou imunitou.

Rastlina potrebuje na udržanie plodov rozdelenie strapcov a ďalšie zavlažovanie. Bobule sa konzumujú čerstvé, pripravujú sa vína a hrozienka. Kultúra sa pestuje odrezkami, vrstvením a vrúbľovaním. Na zimu je vinič zakrytý, aby sa predišlo zamrznutiu púčikov.

Pridať komentár

záhradné

kvety