Odrody odrôd a hybridov paradajok a ich vlastnosti

Paradajky sú jednou z najbežnejších zeleninových plodín. Počet odrôd a hybridov je v tisícoch. Dnes vám pomôžeme pochopiť celú škálu paradajok a povedať, ktoré odrody a hybridy sú najlepšie na základe konkrétnych pestovateľských podmienok a charakteristík.

Hlavné druhy paradajok

V závislosti od rastu sa paradajky delia na niekoľko typov:

Pozrime sa bližšie na každú odrodu.

pečiatka

Jedná sa o najkratšie paradajky, vyznačujú sa kompaktnou veľkosťou kríky a hrubou stonkou.... Štandardné odrody nie sú najproduktívnejšie odrody, ich hlavnou výhodou je skorá zrelosť.

Medzi hlavné výhody tohto druhu patrí:

 • odolnosť proti nepriaznivým faktorom - sucho, mráz;
 • hrubá stonka, vďaka ktorej sa rastline darí dobre bez viazania;
 • pevné uchytenie vďaka kompaktnej veľkosti;
 • plytké umiestnenie koreňov, ktoré vám umožňuje aktívne vstrebávať vodu a ďalšie živiny;
 • dobrá prenosnosť ovocia.

Štandardné plodiny sa pestujú hlavne v skleníkoch a v skleníkoch, je vhodné pestovať na otvorenom priestranstve iba v južných oblastiach.

Štandardné typy zahŕňajú nasledujúce odrody:

 1. Cameo je skorá odroda s hladkým ovocím, šťavnatou dužinou a príjemnou vôňou.
 2. Buyan - priemerná hmotnosť valcového ovocia je 90 g. Vynikajúce pre konzerváciu, odolné voči rozmarom počasia, tabaková mozaika.
 3. Yamal sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou voči chorobám a škodcom. Pri náležitej starostlivosti sa získa dobrá úroda hustého, okrúhleho ovocia s hmotnosťou 70 - 100 g.

Odrody odrôd a hybridov paradajok a ich vlastnosti

neurčitý

Stonka neurčitých paradajok dosahuje výšku 2-4 m, takže odrody sa musia zviazať. Ak chcete obmedziť rast rastlín, pritlačte hornú časť stonky. Táto odroda sa vyznačuje dlhodobým plodením, vo vyhrievaných skleníkoch rastlina pestuje plodiny po celý rok.

Referencie. Kultúra je vynikajúca pre južné regióny. V prostrednom pruhu sa pestuje v skleníkoch. V regiónoch s krátkymi a chladnými letami je lepšie pestovať neurčité odrody.

výhody:

 • vysoký výnos - 14-17 kg / m²;
 • odolná imunita voči hubovým chorobám a rozmarom prírody.

Medzi nevýhody patrí povinné prísne dodržiavanie pravidiel poľnohospodárskej technológie, najmä pri vytváraní rastlín.

Medzi mnohými neurčitými kultúrami sú:

 1. Angel F1 - nový domáci hybrid bez obmedzenia oblasti pestovania, skorého dozrievania, na šalátové účely. Líši sa vo vysokom výťažku, dobrej imunite voči fusáriu a verticiliu.
 2. Belfast F1 - populárny skorý zrelý hybrid, ktorý je odolný voči kladkoporiu, fusáriu, tabakovej mozaike, dobre znáša prepravu. Plody s priemernou hmotnosťou 210 g, nepraskajú, úroda dosahuje až 26 kg / m².
Odrody odrôd a hybridov paradajok a ich vlastnosti
Paradajkový anjel F1

Ostatné neurčité odrody a hybridy - Zázrak Walforda, drvené srdce, Tyler f1, Lion Heart, Sibírska hviezda.

Semi-determinant

Polo determinanty prestávajú rásť pri asi 10-12 kvetenstvách, majú vysoký výnos, nevyžadujú komplexnú údržbu, sú vhodné pre skleníky a otvorené priestranstvá.

Charakteristický rys druhu - krátke internody.

Medzi mnohými odhodlanými odrodami existujú:

 1. Magnus - skorá odroda s chutným ovocím, považovaná za ideálnu na konzervovanie.
 2. silueta - skleníkový hybrid, jeho malé plody sa dokonale skladujú a prepravujú.
 3. Červená šípka - jedna z najnáročnejších odrôd vhodných na konzervovanie a letné šaláty má vysoký výnos.
 4. Zinulya - odroda v polovici sezóny s veľkým a sladkým ovocím.
Odrody odrôd a hybridov paradajok a ich vlastnosti
Paradajka Magnus

determinant

Determinantné paradajky sú odrody, ktoré prestanú rásť, keď sa objavia v hornej časti zhluku kvetov... Výška nepresahuje 80 cm. Pestujú sa všade: v južných oblastiach - na otvorenom priestranstve, vo zvyšku Ruska - v ohniskách a skleníkoch.

Takéto rastliny prinášajú ovocie 1-krát za sezónu. počas 1-3 týždňov.

Hlavné výhody determinantných paradajok:

 • skorá zrelosť;
 • vysoká produktivita;
 • priateľský návrat;
 • nenáročná starostlivosť;
 • možnosť pestovania aj v severných regiónoch;
 • vhodnosť na konzervovanie.

Nevýhody sú kontroverzné - niektorí pestovatelia zeleniny považujú paradajky za menej chutné.

Najlepšie odrody determinantných paradajok:

 1. Alsou - stredne skorá, veľkoplodá odroda. Pestuje sa na otvorenom a uzavretom teréne, výnos do 9 kg / m². Konzumované čerstvé a v šalátoch.
 2. gina TST je odroda v polovici sezóny, ktorá nevyžaduje stlačenie pre filmové skleníky a otvorené priestranstvá. Odolné proti praskaniu a chorobám, vhodné na konzervovanie a čerstvú spotrebu.
 3. Lyubasha F1 - ultra skorý hybrid univerzálneho účelu, odolný proti popraskaniu a chorobám, vhodný na pestovanie na otvorenom a uzavretom teréne. Líši sa vo vysokom výnose - do 20 kg / m².
Odrody odrôd a hybridov paradajok a ich vlastnosti
Tomato Alsou

Na otvorené priestranstvo

To sa verí paradajky pestované na otvorenom poli presahujú skleníkové v chuti, veľkosti a úrode... Na otvorenej záhrade je opelenie lepšie a zvýšená vlhkosť v skleníku ovplyvňuje kvalitu peľu.

V južných oblastiach je takmer akákoľvek odroda alebo hybrid pestovaný na otvorenom priestranstve. Pri výbere odrody na výsadbu v strednom pruhu alebo na Sibíri sa zohľadňujú tieto vlastnosti:

 • skorá zrelosť - odporúča sa skorá a stredne skorá;
 • najlepšou voľbou by boli druhy nedosahujúce predpísanú veľkosť - štandardné, determinantné a semi-determinanty, takéto druhy sa ľahšie pokryjú v prípade mrazu;
 • imunita proti plesni - najbežnejšia choroba v týchto regiónoch;
 • schopnosť dozrieť po skorom zbere, pretože v severných oblastiach sa zber zberá pred prvým mrazom.

Výber paradajky na otvorenom teréne, venovať pozornosť týmto odrodám:

 1. Boney-MM - odroda veľmi skorého zrenia, vhodná na pestovanie v celom Rusku, štandardná, kompaktná. Plody sú červené a šťavnaté. Nevyžaduje osobitnú starostlivosť, dozrieva pred vypuknutím plesni.
 2. Torbay F1 - stredne skorý determinantný hybrid, ktorý je potrebné viazať a štiepať. Plody sú mäsité, sladké, ružové, vhodné na čerstvú konzumáciu a konzervovanie. Líši sa vysokou odolnosťou voči chorobám a suchu.
 3. tomel - odroda určujúca v polovici sezóny, plody sú okrúhle, jantárovo žlté, mäsité. Kultúra dobre znáša zlé počasie, vyznačuje sa dobrou prepravovateľnosťou a bezpečnosťou, dozrieva dobre v interiéri.
Odrody odrôd a hybridov paradajok a ich vlastnosti
Tomato Torbay F1

Vhodné sú aj iné odrody a hybridy. - Babushkino, Nastena F1, Rosanna F1, Lady, Kasamori F1, Crystal F1.

Pre skleník

Nie každá odroda paradajok je vhodná na pestovanie v skleníkoch.... Odrody skleníkov a hybridy musia mať silnú imunitu proti rôznym chorobám a infekciám, pretože akékoľvek zmeny mikroklímy skleníka ovplyvnia zdravie plodiny.

Pri výbere odrody berte do úvahy výšku rastliny a skleníka., pretože vysoké paradajky potrebujú priestor.

Pre opeľovanie hmyzu je preto dosť ťažké dostať sa do skleníka výhodné sú samoopelené odrody.

Pre začiatočníkov odporúčame nasledujúce odrody a hybridy:

 1. Diva F1 - hybridy determinantu včasného dozrievania univerzálnej aplikácie.Nie je ovplyvnená väčšinou chorôb paradajok. Veľkoplodá, poskytuje dobrú úrodu s minimálnym úsilím.
 2. Blagovest F1 - stredne skorý neurčitý veľkoplodý hybrid, rezistentný voči mozaike, kadosporióze, plesni. Produkuje bohatú úrodu, ideálnu pre šaláty a konzervárne. Zvieranie je povinné vo výške 1,5 - 2 m.
 3. Budenovka Je to sezóna, neurčitá odroda, ktorá si nevyžaduje osobitnú starostlivosť. Má stabilnú imunitu voči chorobám, je dobre skladovaná a toleruje prepravu, univerzálny účel s vysokým výnosom.
Odrody odrôd a hybridov paradajok a ich vlastnosti
Paradajka Blagovest F1

Na konzervovanie

Pri výbere paradajok na konzervovanie sa musí zohľadniť pár odtieňov:

 • veľkosť a tvar ovocia;
 • hustota kože;
 • malé sejačky;
 • mäsité steny.

Chovatelia moderných chovateľov obrovské množstvo odrôd a hybridov vhodných na konzervovanie:

 1. Adamovo jablko - neurčitá odroda skleníka s okrúhlymi, dokonale rovnomernými plodmi s hmotnosťou približne 130 - 180 g. Vyznačuje sa vysokou produktivitou, dobrou imunitou voči chorobám a súčasným dozrievaním veľkého počtu paradajok.
 2. Barnaulská konzerváreň - určujúca odroda skorého dozrievania otvorenej pôdy, paradajky s hmotnosťou 40 - 60 g, dozrievajú spolu. Ideálne pre konzervovanie.
 3. Tanya F1 - v polovici sezóny hybrid determinantového typu, okrúhle plody, s hmotnosťou 150 - 170 g. Nevyžaduje sa osobitná starostlivosť, odolná proti chorobám paradajok, nevyžaduje savretie, dáva vysoko kvalitnú úrodu.
 4. Morská pochúťka - sa považuje za ideálnu odrodu na konzervovanie.

Odrody odrôd a hybridov paradajok a ich vlastnosti

Na pestovanie na balkóne

Najjednoduchším usmernením pri nákupe semien je nápis na obale „balkónová odroda“. tiež venujte pozornosť takýmto vlastnostiam:

 • samoopelenia;
 • skorá zrelosť;
 • kompaktnosť;
 • imunita voči chorobám;
 • plytký koreňový systém.

Neumiestňujte v blízkosti nádoby s paradajkami rôznych odrôd... Ak dôjde k vzájomnému opeleniu, bude to mať vplyv na kvalitu plodiny.

V našej krajine sú najobľúbenejšie:

 1. Balkónový zázrak - malá kompaktná Bush je doslova pokrytý malými paradajkami, priemerná hmotnosť 60 g. Samoopelená odroda s predčasným dozrievaním. Pestuje sa po celý rok, výnos je až 2 kg na krík.
 2. Ballerina F1 - skorý zrelý hybrid, zozbierajte z kríka až 2 kg paradajok. Je dobre skladovaný, má silnú imunitu voči chorobám, dobre znáša teplotné zmeny, veľmi chutný.
 3. Žltá perla - skorá odroda s malými žltými plodmi s hmotnosťou asi 30 g, nenáročná na osvetlenie. Kompaktné puzdro poskytuje výťažok až 6 kg.
Odrody odrôd a hybridov paradajok a ich vlastnosti
Tomato Yellow Pearl

Odolné voči chladu

Paradajky odolné voči chladu sa ľahšie tolerujú ako ostatné.

Takéto odrody sú veľmi populárne v severných regiónoch.:

 1. Snegirek - absolútny držiteľ rekordu medzi paradajkami odolnými voči chladu, rastie a nesie ovocie pri teplotách od 0 ° C poddimenzovaných. Plody sú veľké, vážia do 200 g. Nevyžaduje sa zovretie.
 2. Tajmyrskému - ultra včasné zrenie, štandardné, odolné voči neskorému plesni a nízkym teplotám. Rastie a prináša ovocie, aj keď krík zamrzne.
 3. Sneženie F1 - neurčitý, stredne skorý hybrid odolný voči chladu na univerzálne použitie. Dokonale znáša extrémne teploty. Zozbierané ovocie je dobre skladované a môže dozrieť až do decembra.
Odrody odrôd a hybridov paradajok a ich vlastnosti
Tomato Snegirek

vysoko výnosných

Medzi odrodami s vysokými výnosmi sa rozlišujú nasledujúce:

 1. Malinový obr - veľká polovica sezóny paradajok, ktorá je vhodnejšia na čerstvú spotrebu, dobre rastie na otvorenom aj uzavretom teréne Z jedného kríka sa zozbiera až 6 kg ovocia, nenáročné a odolné voči chorobám.
 2. Býčie srdce - obľúbená odroda paradajok, plody sú chutné a aromatické, vážia do 400 g. Priemerný výnos na krík - 8 kg.
 3. Andromeda F1 - skorý hybrid s dobrou chuťou a plodnými vlastnosťami si vyžaduje podväzok. Plody sú červené a žlté, druhé väčšie. V skleníkoch prináša ovocie dobre.
Odrody odrôd a hybridov paradajok a ich vlastnosti
Paradajkové hovädzie srdce

Podľa splatnosti

Rovnako ako všetky ostatné rastlinné plodiny paradajky sa triedia podľa dátumu zrenia.

Veľmi skoro

Od okamihu, keď sa zdá, že prvé výhonky dozrievajú, trvá 75 až 85 dní... Spravidla sa jedná o rajčiaky s malými rozmermi nedosahujúce požadovanú veľkosť. Nie sú preslávené vysokým výnosom, sú vhodné do regiónov s krátkymi dennými hodinami.

Je potrebné zvážiť vysadenie takých super skorých paradajok ako:

 1. Gardenerov sen - univerzálna rozmanitosť odolná voči chorobám, s vysokými výnosmi. Vyžaduje podväzok a pripnutie. Plody sú šťavnaté a sladké.
 2. Skleníkové skoré zrenie F1 - hybridné paradajky na univerzálne použitie, tmavo červené plody s miernou horkosťou.
Odrody odrôd a hybridov paradajok a ich vlastnosti
Tomato Gardener's Dream

zavčas

Paradajky predčasného zberu sa zbierajú 90 dní po klíčení... Dužina tejto zeleniny je sladšia ako ulica skorej. Odrody sú vhodné na pestovanie v miernom a chladnom podnebí.

Rané odrody a hybridy paradajok, ktoré získali lásku záhradníkov:

 1. Barberry F1 - predčasne nedospelý hybrid na skleníky, vyžaduje podväzok a stlačenie. Plody sú oválne, šťavnaté a zhromažďujú sa vo veľkých zhlukoch po 50 až 70 kusoch. Plodenie do jesene.
 2. Veľká mama - skorá, rozhodujúca odroda pre otvorené plochy a skleníky. Vyžaduje podväzok a pripnutie. Unikátna kombinácia skorej zrelosti a veľkoplodého výnosu - až 9 kg / m².
Odrody odrôd a hybridov paradajok a ich vlastnosti
Tomato Big Mom

Je neskoro

Doba zrenia paradajok stredného dozrievania - 100 - 115 dní od dátumu vzniku... Takéto odrody sa cítia skvele na otvorenom poli aj v skleníkoch.

Zvažuje sa jedna z najpopulárnejších odrôd v neskorom neskorom štádiu:

 1. Altajské majstrovské dielo - plody vážia v priemere 400 g, chuť je príjemná, lahodná. Rastlina je zviazaná a zovretá.
 2. Rozmarín F1 - hybrid má vysoký výťažok, je bohatý na vitamín A, má imunitu voči kladladporu a fusáriu.
Odrody odrôd a hybridov paradajok a ich vlastnosti
Paradajkové majstrovské dielo

neskoro

Zrenie trvá 120 - 130 dníz veľkej časti ide o odrody skleníkových plynov.

Medzi neskorými paradajkami sú:

 1. Hovädzie ružové brandy - má nezvyčajnú chuť, vynikajúci pre šaláty, veľkoplodý, dobre znáša prepravu a má dlhú trvanlivosť.
 2. rys - determinantný hybrid, výťažok do 6 kg / m², odolný voči závažným chorobám plodín.

Odrody odrôd a hybridov paradajok a ich vlastnosti

záver

Každý záhradník sníva o vynikajúcej úrode kvalitných paradajok. Na dosiahnutie tohto cieľa je nevyhnutný výber správnych semien.

Pred odchodom do obchodu sa rozhodnite, ktoré rajčiaky chcete pestovať - ​​malé, veľké, hlávkový šalát alebo konzervované, na ktorých sa pestujete - na otvorenom poli, v skleníku alebo na balkóne, aký druh úrody plánujete získať. Podrobne sme hovorili o všetkých nuanciách, takže výber tej istej odrody nebude pre vás zložitý.

Pridať komentár

záhradné

kvety