Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Predpokladá sa, že paradajky sú plodné plodiny, ktoré si vyžadujú stálu starostlivosť. Za nepriaznivých okolností sa paradajky často infikujú hubovými, bakteriálnymi a vírusovými chorobami, ktoré je mimoriadne ťažké liečiť. To všetko je pravda, ale tieto problémy nezastavia skutočných letných obyvateľov. Áno, nie je ľahké liečiť choroby, ale je celkom možné, ak sa zistia včas a prijmú sa vhodné opatrenia. Kompetentná prevencia okrem toho zníži pravdepodobnosť infekcie na minimum.

V tomto článku sa dozviete, ako včas rozpoznať choroby paradajok, ako sa s nimi vysporiadať a ako zabrániť ich výskytu.

Bakteriálne choroby

Bakteriálne choroby sa ťažko liečia. Ak takáto choroba napadla sadenice, choré kríky sa odstránia zo skleníka. Liečia iba počiatočné štádium lézie alebo sa zaoberajú prevenciou mladých výsadieb.

bakteriózy

Ráno otvorenie skleníka, je prekvapené, že záhradník nájde zvädnuté paradajkové kríky. choroba ovplyvňuje rastliny doslova cez noc. Vo vnútri strihaného kmeňa sa vytvorí dutina alebo tekutina a vnútro zhnedne.

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Zanedbanú chorobu nie je možné liečiť. Postihnuté rastliny sa odstránia zo skleníka a zničia spálením mimo záhrady. Popol a samotné rastliny sa nemôžu používať ako hnojivo a v kompostovej jame.

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Hlavným spôsobom boja proti bakterióze je prevencia zdravých rastlín.

Ľudové metódy

Pri bakterióze:

 1. Rastliny sa postriekajú a pôda okolo nich sa zaleje roztokom: 10 g manganistanu draselného na 10 litrov vody.
 2. Paradajky sa ošetria iným roztokom: dve fľaše "streptomycínu" sa rozpustia v 10 litroch vody, pridá sa 15 g páleného vápna. Opakujte po troch dňoch.

Chemické metódy

Použite produkty obchodu:

 1. 20 ml „fitolavínu“ na 10 litrov vody. Rastliny postrekujú a zalejú pôdu okolo.
 2. 125 ml „Baikal-EM“ na 10 litrov vody. Pôda v skleníku je dezinfikovaná a utráca 1 m2. m 2,5 l pripraveného roztoku.

Kmeňová nekróza

Vzniká počas obdobia plodenia. Na stonku sa objavujú stlačené škvrny smaragdovej farby, podobné vredom. Po niekoľkých dňoch začnú tmavnúť a praskať. Toto je práca baktérií. Ak stlačíte toto miesto, začne z rany vytekať biely hlien.

V spodnej časti kríka sa objavujú mliečne vzdušné korene, ktoré nakoniec zhnednú. Listy strácajú svoju pevnosť a zelenú farbu a začínajú vysychať. Na vonkajšej strane stonky sa objavujú hnedé pruhy. Takto sa vyskytuje nekróza kmeňa.

Trvanie choroby je 2 až 3 týždne. Potom rastlina vo väčšine prípadov zomrie.

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Paradajky nie je možné uložiť. Je odstránený zo záhrady a vypálený mimo územia, čím dezinfikuje zdravé kríky a pôdu.

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Ľudové metódy

Farmaceutické výrobky sa ponáhľajú pomôcť. Pôda sa namočí 15 cm roztokom manganistanu draselného: 10 g manganistanu draselného na 10 litrov vody.

Chemické metódy

Miesta, na ktorých rástli choré paradajky, sa rozliali roztokom: 20 ml „Fitolavin-300“ na 10 litrov vody.

Plesňové choroby

Plesňové mikroorganizmy majú zvýšenú vitalitu.Dokonale vydržia teplo a chlad. Úspešne prežijú v pôde počas silných mrazov a na jar úrodu úderom obnovia. Pri jeho riešení sa osobitná pozornosť venuje dezinfekcii pôdy.

Neskorá pleseň

Neskorá pleseň - bežná choroba záhradných plodín, zvlášť nebezpečná pre paradajky. Samotné slovo „pleseň“ znamená „ničiť rastlinu“. Existuje 50 druhov pôvodcov tohto ochorenia. Bojovať proti nim je ťažké, ale možné.

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Prvým pravidlom je dôkladné monitorovanie stavu rastlín, ktoré sa začína v polovici leta. Neskorá pleseň sa prejavuje sčernením listov, potom ovocia. Kvetenstvo zožltne a odpadne, čo bráni plodu v osadení. Všetky rastliny v skleníku sú ovplyvnené za pár dní. Preto je dôležité si túto chorobu všimnúť včas a začať ju liečiť. Venujte pozornosť fotografii.

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Ľudové metódy

Bojujte s domácimi opravnými prostriedkami:

 1. Postrekovaný mliečnou srvátkou zriedenou vodou 1: 1, niekedy nahradený kefírom. Potom sa roztok pripraví v pomere: 1 liter kefíru na 10 litrov vody. Používa sa každý deň na profylaxiu a liečbu.
 2. Ďalším užitočným nástrojom je sóda. 2 lyžice. l. sóda sa zriedi v 10 litroch vody a pridá sa trochu tekutého mydla, aby sa roztok udržal na listoch. Kvôli viditeľnému účinku sa rastliny ošetrujú každý týždeň.
 3. Na profylaxiu sa používa soľ: 250 g sa zriedi v 10 litroch vody. Po vysušení soľ vytvorí na povrchu listov a stonku malý film, vďaka ktorému neskorá pleseň neprenikne hlboko do rastliny.

Chemické metódy

Ak ľudové liečivá už viac nepomáhajú, použite chémiu:

 1. Sprej s fungicídom „HOM“: zrieďte 40 g na 10 litrov vody. Je pravda, že liek je zameraný viac na prevenciu ako na liečbu. Existuje však významné plus: látka sa nehromadí v zemi a rastlinách, čo znamená, že nie je návyková. Používa sa až päťkrát v lete. Obrana trvá až dva týždne, ale je umytý dažďom.
 2. Ošetrujú sa antibakteriálnym „furacilínom“: 10 tabliet sa rozdrví a rozriedi v 10 litroch vody. Pripravte sa okamžite na celú letnú sezónu. Aplikujte trikrát cez leto.
 3. Ošetrujú sa biologickým pesticídom "Fitosporín": 2 lyžičky. 10 litrov vody. Droga je bezpečná pre človeka, preniká do rastlinných tkanív a ničí patogénne baktérie. Po aplikácii sa ovocie môže okamžite zjesť. Rastliny sa ošetrujú každých 10 dní.

Pozor! Ak sa paradajky a zemiaky pestujú vedľa seba, spracujte ich spolu. Neskorá pleseň často postihuje zemiaky, paradajky, baklažány a uhorky v jednej oblasti.

Cladosporium

Cladosporium- plesňové ochorenie vyznačujúce sa hnedými škvrnami na sadeníc. Prakticky sa nedá liečiť, pretože huba, ktorá spôsobuje ochorenie, je schopná prežiť v nepriaznivých podmienkach (dokonca aj v zime) až 10 mesiacov.

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Keď sa na listoch tvoria sivé kvety a hnedé škvrny, je na čase spustiť alarm. Dokonca aj jeden infikovaný ker rajčiaka môže zabiť všetky sadenice. Choroba sa nedotýka stoniek a ovocia, ale úplne zbavuje rastlinu zelene. Čo ovplyvňuje ovocie: nezrieva, scvrkáva a nezačne hniť.

Úplne postihnuté kríky sa odstránia zo skleníka alebo zo skleníka. Ak rastliny iba vykazujú známky poškodenia, potom existuje možnosť bojovať o úrodu.

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Ľudové metódy

Takéto metódy nepomôžu s progresívnym štádiom choroby, keď už rastlina má hnedé škvrny.

 1. Srvátka prichádza na záchranu: 1 liter na 10 litrov vody. Roztok je vhodný na postrek.
 2. Na dezinfekciu pôdy sa používa chlorid draselný: rozpustí sa 30 g na 10 litrov vody a 40 kvapiek jódu. Pôda sa impregnuje do hĺbky najmenej 10 cm.
 3. Ak je pôda kyslá, pomôže odvar z drevného popola: povarte 300 g popola v 10 litroch vody po dobu 25 minút, potom trvajte dva dni.

chemikálie

V neskorších štádiách ochorenia a pri závažných léziách kríkov sa používajú chemické látky. Na ošetrenie sa používajú fungicídy so širokým spektrom účinku: „HOM“, „Poliram“, „Abiga-Peak“, „Bravo“, „Ditan NeoTek 75“.Pestuje sa neskoro večer, keď nie je horúce slnko, vietor a dážď, mesiac pred zberom. Opakujte každé dva týždne. Finančné prostriedky sa riedia podľa návodu na použitie a dodržujú stanovené bezpečnostné opatrenia.

anthracnose

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Ďalším z najbežnejších plesňových ochorení paradajok je anthracnose... Ovplyvňuje všetky časti puzdra... Na listoch a stonkách sa javí ako červenkastohnedé škvrny so žltým okrajom pozdĺž okraja. Potom zafarbia, stmavnú a zhnijú.

Na plodoch sa objavujú okrúhle „depresívne“ škvrny, ktoré tiež časom rastú a začnú stmavnúť, pričom získajú čiernu farbu. Samotné kríky v dôsledku poškodenia koreňového systému nerastú intenzívne, kučerajú sa, listy žltnú a spadnú, vaječníky sa netvoria ani sa nerozpadajú.

Častejšie sú postihnuté zrelé paradajky. Okrem toho ochorejú predovšetkým plody, ktoré sa dotýkajú zeme. V hornej časti kríka zostávajú plody neinfikované.

Paradajky postihnuté antracózou už nie je možné uložiť. Postihnuté kríky sa vykopali a spálili. Liečba sa uskutočňuje pri prvých príznakoch choroby a je liečená na prevenciu.

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Ľudové metódy

Ak sa zistí choroba, najprv sa použijú farmaceutické výrobky:

 1. Úrodu šetria pomocou oxychloridu medi: 40 g produktu sa rozpustí v 10 litroch vody.
 2. Kríky sa postriekajú zmesou 1% Bordeaux alebo koloidnou sírou.

chemikálie

Špeciálne látky na boj proti plesniam sú najúčinnejšie, ale škodlivé pre ľudí a zvieratá:

 1. Prostriedok "Polyram". Spracovávajú sa v množstve 2,53 kg na hektár. Vykonajú sa 2 až 3 procedúry v intervale 10 dní.
 2. Huba sa prispôsobuje liekom, takže sa lieky občas menia. Cumulus DF sa darí dobre. Je vhodný na ošetrenie paradajok. Nanášajte podľa pokynov.
 3. Jemnejšie znamená: „Gamair“ a „Fitosporin-M“ pomáhajú spomaľovať šírenie antracnózy. Spôsob aplikácie je opísaný v pokynoch.

Vírusové choroby

Vírusové choroby nie sú o nič menej nebezpečné pre rastliny a je tiež takmer nemožné ich vyliečiť.

mozaika

Ak listy paradajok získajú mozaikovú farbu (pestrú), striedajúc sa medzi tmavozelenými a svetlozelenými plochami, potom sa na záhrade objavila nepríjemná choroba nazývaná „mozaika“.

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

V procese vývoja choroby sa objavujú ďalšie príznaky: listy sú zdeformované a zvrásnené, niekedy získajú vláknitý alebo papraďovitý (zriedka) tvar, plody sa zmenšujú a nerovnomerne dozrávajú, výskyt žltých škvŕn na ovocí a listoch je povolený.

Vstupy sú vytvorené na spodnej strane deformovaných listov s obrysmi závitu. Sú to výrastky v tvare misky s priemernou veľkosťou 1 cm. Vzhľad výrastkov je špecifickým znakom TMV (vírus tabakovej mozaiky), ktorý naznačuje vývoj najškodlivejšej formy mozaiky - enacionálny.

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Ľudové metódy

Niektoré potraviny z chladničky môžu zachrániť našu úrodu. Je pravda, že všetko závisí od štádia vývoja choroby.

 1. Riešenie srvátky v pomere 1:10 s vodou je účinným spôsobom boja proti tejto chorobe v počiatočnej fáze. Kríky sa striekajú raz za 7-10 dní, kým sa na listoch neobjaví zdravá farba.
 2. Srvátka sa v rovnakom pomere nahradí odstredeným mliekom. Sadenice sa spracovávajú raz za 7 dní. Pre efektívnosť pridajte 1 polievková lyžica. l. močoviny.

chemikálie

Na dachách začínajú s vlastnou lekárničkou, ktorá obsahuje rôzne prostriedky a riešenia na poskytovanie prvej pomoci do záhrady. Droga "Pharmayod-3" dobre zvláda túto chorobu. Kríky sa postriekajú 0,05% roztokom.

Chlorická kučera listov

Najcharakteristickejším príznakom tejto choroby je svetlozelená kríková paradajka s kučeravým vrchom. Rast sadeníc je značne spomalený, výhonky sú holé, vaječníky sú s vývojom choroby tvrdé a malé, nové sa nevytvárajú.

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Ľudové metódy

Kučeravé vlasy sa dobre hodia na liečbu ľudovými liekmi:

 1. Riešenie cibuľových šupiek veľa pomáha. Šupka 3-4 cibule sa naparuje v 3 litroch vody.Po ochladení zmesi pridajte 5 kvapiek jódu. Sadenice sa postriekajú, aby sa zabránilo šíreniu vírusu na zdravé výhonky.
 2. 10 g manganistanu draselného sa rozpustí v 10 1 vody. Rozliate pôdu, kde napadnuté rastliny rástli.

chemikálie

Ak nie je čas liečiť dlhú dobu kučeravosť, potom si chémia rýchlo a ľahko poradí:

 1. Paradajky sa postriekajú 1% roztokom Bordeauxovej kvapaliny alebo síranu meďnatého. Spracovanie sa vykonáva raz týždenne.
 2. Rozliate pôdu v skleníku s roztokom drogy "Baikal-EM": 0,5 šálky na 10 litrov vody. Spotreba na 1 m2. m pôdy je 2,5 litra.

Neprenosné choroby

Takéto choroby sa vyskytujú pri nesprávnej starostlivosti o sadenice a skleník ako celok.

Vrcholová hniloba

Nie vždy choroba ľahko na mieste. Často infikuje paradajky zvnútra. Dozvedeli sa, že krík je chorý iba rezaním ovocia. V strede zeleniny sa nachádza čierna hniloba, ktorá sama o sebe chutí a je vodnatá.

Hnedé škvrny sa niekedy objavia na stonke blízko stopky. Keď sa škvrny vyvíjajú, stmavujú sa, stávajú sa čiernymi, suchými a mierne stlačené. Postupom času pokožka na ovocí vyschne a získa tmavohnedú farbu, tkanivová nekróza sa zhoršuje. Vyskytuje sa v dôsledku nesprávnej starostlivosti a zlých poveternostných podmienok.

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Ľudové metódy

Pri liečbe populárnymi metódami vždy používajú to, čo je na dosah. Preosieva sa kvalitný drevný popol získaný spaľovaním dreva (nie trávy). Vezmite dve poháre prášku, nalejte 1 liter vriacej vody a nechajte asi 30 minút, kým zmes nevychladne.

Výsledná infúzia sa zmieša s 10 litrami bežnej vody. Nalejte 1 liter produktu do koreňa každého paradajky. Takáto infúzia sa používa na kŕmenie listov po pridaní 50 - 60 g strúhaného pracieho mydla na 10 litrov roztoku popola.

chemikálie

Profesionálne nástroje pracujú rýchlejšie a efektívnejšie:

 1. Prášok "Calcifol 25". Pripravte roztok: 2-5 g liečiva na 1 liter vody. Listy sa postriekajú 3 až 3 krát od objavenia sa vaječníkov s intervalom 7 až 10 dní.
 2. Prostriedok "Brexil Sa". Ošetrenia sa uskutočňujú pomocou 0,2% roztoku každých 10-15 dní po hojnom zalievaní.
 3. Dusičnan vápenatý (dusičnan vápenatý). Na získanie pracovnej tekutiny sa zoberie 20 g dusičnanu vápenatého a 10 g kyseliny boritej na 10 litrov vody. Listy sa spracovávajú raz za dva týždne.

Opuch listov

Jasným príznakom choroby sú výrastky vo forme bradavíc na hornej a dolnej strane listu. Dokonca aj na stonkách paradajok, sú tieto pupienky všimol. Odumierajú nové rastúce korene. Takto sa prejavuje opuch alebo opuch listov. Nejedná sa o baktérie alebo huby. Je to takzvaný „kvapkový“ spôsobený nesprávnym silným tlakom v koreni, ktorý je výsledkom častého a hojného zalievania.

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

Aby ste sa zbavili opuchov, vykonajú sa nasledujúce postupy:

 1. Semenáčky riedte tak, aby vzduch lepšie cirkuloval.
 2. Skleník je častejšie vetraný a skleník je otvorený na sušenie.
 3. Znižuje počet závlah a spotrebu vody.

Opatrenia na prevenciu chorôb

Skúsený letný obyvateľ vie, že je lepšie predchádzať chorobe ako liečiť.Aké sú choroby paradajok v skleníku a boj proti nim

 1. Ak je kultivačný a kultivačný pás citlivý na akúkoľvek infekciu alebo z dôvodu klimatických podmienok sú paradajky náchylné na kazenie a úpadok, prevencii by sa mala venovať pozornosť už vo fáze výsadby semien. Dezinfekcia vybraných semien pred výsadbou sa uskutoční 1% roztokom manganistanu draselného alebo síranu meďnatého a roztokom "fitolavínu". 2 ml prípravku sa zriedia v 100 ml a semená sa nechajú pôsobiť jednu hodinu.
 2. Venujte pozornosť výberu semien, ktoré sú odolné voči hubám, vírusom a baktériám.
 3. Okolie postelí je veľmi dôležité. Zemiaky sú náchylnejšie na rôzne choroby a samy o sebe často pôsobia ako zdroj infekcie iných plodín. Paradajky nie sú zasadené blízko papriky a baklažánu kvôli podobnosti chorôb.
 4. Pravidelnosť a správnosť starostlivosti o paradajky je prvoradá:
  • denné vetranie skleníkov;
  • mierna vlhkosť, žiadne zamrznutie;
  • správne zovretie;
  • zriedkavá výsadba paradajok;
  • včasné odstraňovanie buriny;
  • zničenie povrchného minuloročného humusu;
  • dezinfekcia pôdy na jeseň a na jar pred výsadbou: 1% manganistan draselný alebo roztok na základe „Baikal-EM“.
 5. Pravidelne vykonávajte dezinfekciu záhradného náradia napríklad liekom „Ecocid-S“. Rozrieďte 50 g produktu v 5 litroch teplej vody a celé záhradné vybavenie nastriekajte.
 6. Nezabudnite na kŕmenie draslíkom a fosforom, nastriekanie imunomodulátormi. To zvyšuje odolnosť puzdier.

záver

Prevencia sa považuje za najlepší spôsob riešenia akejkoľvek choroby. Rastliny sa „ošetrujú“ vo fáze výberu odrôd a dezinfekcie semien. Nezabudnite sa postarať o sadenice včas a správne, dodržujte režim napájania a kŕmenia.

Dávajte pozor na kríky paradajok a porovnajte ich modifikácie s popismi chorôb. V prípade patológií nezneužívajte chemikálie. Je lepšie obetovať pár infikovaných kríkov, vyhodiť ich a neutralizovať neinfikované ľudovými prostriedkami.

Pridať komentár

záhradné

kvety