Sprievodca pre začiatočníkov: ako sa starať o ruže na jar

Ružové kríky sú jedinečnou ozdobou každej záhradnej plochy. Vyzerajú vhodne v malých kvetinových záhonoch aj v elegantných ružových záhradách. Agronómovia vysádzajú kríky v strednom Rusku, Moskovskom regióne, južnom a severnom regióne. Na jar vám povieme, ako sa starať o ružu a na čo treba venovať osobitnú pozornosť.

Odstránenie prístreškov

Pred zimou záhradníci pokrývajú ruže pilinami, konármi alebo zeminou. Chráni teplom milujúce kvety pred mrazom a snehom.... S príchodom jari je prístrešok odstránený. Je dôležité správne určiť načasovanie postupu. Ak nadexponujete prístrešok, ruže sa zvrhnú, čo zvýši riziko vzniku bakteriálnych chorôb. Ruže otvárajú koncom marca alebo začiatkom apríla.

Odstránia prístrešok, keď sa vytvorí stabilné teplé počasie a všetok sneh sa roztopí. Ochranu neodstránia okamžite, ale postupne - do jedného týždňa sú kríky vetrané 2-3 hodiny denne. Potom odstránia prístrešok a zatienia rastliny záhradnou markízou alebo tieniacim filmom, aby si zvykli na poveternostné podmienky.

Sprievodca pre začiatočníkov: ako sa starať o ruže na jar

Niekedy si záhradníci pri otváraní ruží všimnú špinavý biely film na výhonkoch. Nie je to desivé, po 2-3 dňoch to zmizne. Ak sú niektoré stonky pokryté čiernou vrstvou, odporúča sa ich odstrániť. Po odstránení úkrytu sa odstránia aj všetky listy z minulého roka a uvoľní sa pôda - zlepší sa tým prúdenie vzduchu do koreňového systému.

Identifikácia a riešenie problémov úľa

Po odstránení prístrešku môžu vzniknúť problémy - výskyt škvŕn, popálenín, popraskanie kôry. Ak sú na konáre viditeľné svetlé karmínové alebo hnedé škvrny, znamená to infekčné popálenie, ktoré sa počas zimy objavilo na kríkoch pod krytom. V tomto prípade pestovatelia odrezali konáre na zdravé a svetlo sfarbené tkanivo. Toto je potrebné na zaistenie celého puzdra. Po prerezaní sa ruže ošetria zmesou Bordeaux alebo roztokom síranu meďnatého - 100 g liečiva na 10 litrov vody.

Pozor! Ak sa na kríkoch zistí zlomenie kôry alebo praskliny, postihnuté vetvy sa rozrežú na prsteň, nemá zmysel ich ošetrovať. Je lepšie okamžite vytvoriť priestor pre rast nových a zdravých výhonkov.

Základná starostlivosť o ruže na jar

Rose je krehká a náročná rastlina, o ktorú sa treba starať. Na jar je obzvlášť dôležité dodržiavať pravidlá poľnohospodárskej technológie. Záhradníci venujú osobitnú pozornosť prerezávaniu, kŕmeniu a mulčovaniu.

prerezávanie

Sprievodca pre začiatočníkov: ako sa starať o ruže na jar

Orezávanie má niekoľko dôležitých funkcií: záhradníci tvoria rastlinu, odstraňujú staré a suché výhonky a stimulujú vývoj nových. Vďaka tejto procedúre sa ruža omladzuje po zime a začína tvoriť puky.

Časy prerezávania sa líšia v závislosti od pestovateľskej oblasti. Skúsení letní obyvatelia odporúčajú zamerať sa na poveternostné podmienky. Je dôležité, aby nočné mrazy zmizli a teplota vzduchu sa zvýšila na +12 ° C. V tejto dobe púčiky ruže zväčšujú, ale výhonky ešte nerastú. V chladných oblastiach sa orezávanie vykonáva v polovici mája, v teplých oblastiach - v polovici alebo koncom apríla.

Existujú 3 druhy prerezávania ruží:

 1. Proti starnutiu. Záhradníci vytvárajú priestor pre rast mladých výhonkov. Staré konáre sú odstránené na výšku 20 cm. Postup sa vykonáva iba na ružiach starších ako 3 roky.
 2. Preventívne. Zameriava sa na odstránenie chorých vetiev, prevenciu výskytu chorôb.
 3. Stenčovanie.Odstráňte staré bočné výhonky.

Pri vykonávaní postupu je dôležité dodržiavať pravidlá:

 • rezané ruže so záhradným prerezávačom, inak sa objavia praskliny, ktoré prispejú k množeniu baktérií;
 • nástroj je dezinfikovaný roztokom manganistanu draselného;
 • za suchého a teplého dňa odstráňte z kríka všetky staré, choré, suché, bočné a rastúce výhonky;
 • plátky sa vyrábajú vo vzdialenosti 1 cm nad zdravou obličkou;
 • rastliny sa ošetrujú záhradným lakom (pripravujú sa samostatne alebo sa nakupujú v obchode).

Vrchný dresing

Hnojivá podporujú zdravý rast výhonkov a vývoj púčikov. Prvé kŕmenie sa uskutočňuje v štádiu tvorby kvetov, keď ruža potrebuje najmä dusík. Letní obyvatelia pod každým kríkom prinášajú 3 kg hnilého hnoja alebo 100 g kuracieho trusu. Pred oplodnením je rastlina hojne napojená teplou vodou.

Sprievodca pre začiatočníkov: ako sa starať o ruže na jar

Ak nie sú na sklade žiadne organické látky, použite minerálny obväz - do každej kríky pridajte 30 g dusičnanu amónneho. Pre mladé kríky sa odporúča používať dusíkaté hnojivá v tekutej forme: 1 polievková lyžica. l. Dusičnan amónny sa zriedi v 10 litroch vody a ruže sa zaliajú pri koreni rýchlosťou 2 až 3 litre na krík.

Pri ďalšom oplodnení rastliny v máji, po 2-3 týždňoch. Letní obyvatelia teda vyrovnávajú nedostatok draslíka a fosforu. Prvý zvyšuje odolnosť kríkov proti hubovým a vírusovým chorobám a druhý ovplyvňuje tvorbu stopiek a púčikov.

Za 1 štvorcový m sa pridá 30 - 40 g superfosfátu alebo 15 g síranu draselného. Nielen zdravie kríkov, ale aj vzhľad kvetov závisí od vitamínov a stopových prvkov. Ďalšie obliekanie ruží sa uskutočňuje v lete.

Pozor! Populárnym a cenovo dostupným hnojivom pre ruže je riešenie popola. Obsahuje fosfor a draslík. Na prípravu vrchného obväzu sa použije 10 litrov vody a 1 polievková lyžica. popol.

mulčovanie

Sprievodca pre začiatočníkov: ako sa starať o ruže na jar

Mulčovanie chráni ruže pred hmyzom a hlodavcami a zabraňuje rastu buriny. Používajú organickú hmotu: rašelina, popol, ihličnaté piliny, slama a seno, kompost. Mulčovanie umožňuje a zároveň zachováva vlhkosť, má antiseptický účinok.

Najskôr sa odstránia burina a lístie a potom sa pôda pokryje vrstvou mulča s hrúbkou 5 cm. Postup sa uskutočňuje v ktoromkoľvek ročnom období, ale je vhodnejšie to urobiť skoro na jar. Mulčovanie sa pomaly rozkladá a vyživuje pôdu, čo je prospešné pre všetky záhradné kríky.

Niektoré druhy kompostov majú tiež dekoratívnu funkciu - kríky vyzerajú lepšie upravené. Na tento účel pestovatelia kvetín používajú piliny, kôru, piesok, kávové usadeniny. Z hľadiska užitočných vlastností tieto komponenty súťažia s humusom a kompostom, zatiaľ čo rastliny vyzerajú originálne a elegantne.

Jarná ochrana ruží pred chorobami a škodcami

Sprievodca pre začiatočníkov: ako sa starať o ruže na jar

Choroby a škodcovia sa vyskytujú z rôznych dôvodov: v dôsledku náhlych zmien počasia, kontaminovaného rastlinného materiálu alebo pôdy. Na ochranu ruží vykonávajú obyvatelia leta preventívne opatrenia - ošetrujú rastliny roztokom oxychloridu meďnatého (4%) alebo suspenziou koloidnej síry (1%).

Nasledujúca zmes sa používa proti múčnatke a hrdzi: 300 g strúhaného mydla na pranie sa rozriedi v 9 litroch teplej vody. Súčasne sa pripraví roztok síranu meďnatého - 30 g liečiva na 1 liter vody. Tieto dve kompozície sa zmiešajú a striekajú sa striekacou fľašou každých 10 dní.

Na ochranu kríkov pred hmyzom (vošky, valčeky listov, roztoče) sa používa zalievanie tinktúrou z paliny. Na varenie zoberte 400 g čerstvých listov a 50 g sušených listov. Listy sa vylejú do 10 litrov studenej vody a vylúhujú sa 2 týždne. Pred použitím sa roztok zriedi vodou v pomere 1:10. Na zvýšenie účinku môžete do nej pridať 100 g tekutého mydla.

Pozor! Ak sú obyvatelia leta postihnutí bakteriálnymi alebo hubovými chorobami, odstránia choré listy a výhonky a spália ich. V opačnom prípade to môže viesť k úmrtiu ďalších ružových kríkov a rastlín vysadených v okolí.

Funkcie jarnej starostlivosti o mladé a staré ruže

Sprievodca pre začiatočníkov: ako sa starať o ruže na jar

Mladé ruže sú citlivé na extrémne teploty a zamokrenie. Na ochranu kríkov pred možnými jarnými mrazmi sa odporúča zhutniť pôdu v spodnej časti rastliny a posypať ju vyčisteným riečnym pieskom.

Na zalievanie mladých ruží použite roztopenú alebo usadenú vodu pri izbovej teplote. Studená zálievka bude viesť k rozvoju baktérií a húb. Korene ochladzujú a strácajú schopnosť absorbovať vlhkosť. Pri aplikácii hnojív pre mladé výsadby je dôležité dodržiavať proporcie živín. Ak sú listy kríka pokryté žlto-šedými škvrnami, signalizuje to prebytok stopových prvkov.

Pozor!Neodporúča sa rezať kvety z mladých ruží na kytice, najmä s listami. To môže viesť k skutočnosti, že tvorba púčikov sa budúci rok spomalí.

Staré ruže sú náročné na vlhkosť, s nedostatkom to, kríky zhodili lístie. Horolezecké ruže, ktoré rastú v blízkosti budov, potrebujú najmä vlhkosť. Nemali by ste brať vodu z otvorených zdrojov, pretože v nich žijú patogény. Okrem koreňového ošetrenia starých ruží záhradníci venujú pozornosť postreku listov - rastliny sa ošetrujú tekutinou Bordeaux. Je dôležité, aby pôda okolo kríka bola voľná.

Pre očkované a divoké

Šípky sa používajú hlavne na štepenie ruží.... V prvých rokoch sa tieto kríky nekonzervujú, venujú pozornosť zalievaniu a mulčovaniu. V druhom roku, na jar, sa vrúbľovaná rastlina odreže a aplikujú sa minerálne hnojivá. Výstrely sú skrátené o 10 - 15 cm a staré a mŕtve fotografie sú úplne odstránené. Druhýkrát sa tento postup vykonáva v lete po rozkvetu.

Všetky vetvy sú rezané vo výške 35 - 40 cm a od apríla sú kríky vyšetrené na škvrny a poškodenie, pretože práve v tejto chvíli sa vošky aktívne prejavujú. Mladé lístie divej ruže je postriekané fungicídmi alebo ľudovými liečivami - infúziou žihľavy alebo opuchliny. Kríky sa spracovávajú každých 15 dní.

Odtiene starostlivosti o ruže, v závislosti od pestovateľskej oblasti

V oblastiach s nestabilnou klímou (napríklad v Urali a na Sibíri) potrebujú ruže špeciálnu výživu. Kríky dobre reagujú na hnojenie komplexnými hnojivami. Obsahujú minerálne a organické látky, ľahko sa pripravujú a používajú. Letní obyvatelia používajú „Citovit“. Obsahuje dusík, fosfor, draslík, zinok, meď, molybdén a kobalt. Liek zlepšuje metabolizmus, znižuje vylučovanie vaječníkov a zvyšuje odolnosť proti chorobám. Hnojivo sa dobre rozpúšťa vo vode a nespôsobuje popáleniny rastlín, používa sa na starú aj mladú ružu.

V teplých oblastiach sa pôda po zalievaní alebo daždi uvoľní. Vzdialenosť od spodnej časti kríka by mala byť najmenej 6 cm, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému. Ak je počasie vonku suché a horúce, ružu zalievajte každých 5-7 dní. Ak prší a počasie je vlhké - raz za 10-12 dní.

Výsadba nových ruží na jar

Ak sú ruže vysadené na jar, sú menej náchylné na mráz. Počas leta vytvárajú koreňový systém, drevo dozrieva, výhonky sú silnejšie. Pri pristávaní používajte zakúpené výstrižky.

Ako pestovať

Sprievodca pre začiatočníkov: ako sa starať o ruže na jar

Ruže rastú dobre v juhozápadných oblastiach s miernym svahom... Miesto by malo byť chránené pred vetrom, slnečným a dobre osvetleným, v tieni sa kríky vyvíjajú pomaly. Ruže milujú úrodnú pôdu - kyslé a mokré pôdy nie sú vhodné. Vzdialenosť medzi puzdrami je najmenej 50 cm.

Hĺbka výsadbového otvoru je 60 cm, priemer je 50 cm. Vrchná vrstva zeme je zmiešaná s popolom alebo riečnym pieskom, aby bola pôda voľnejšia a ľahšia. Ak sa podzemná voda nachádza blízko miesta, na dno otvoru sa položí drenážna vrstva sutiny alebo kamienkov. Korene sadeníc sú ponorené do ílovej kaše, umiestnené do jamy, narovnané a posypané zemou. Poslednou fázou výsadby je hydratácia.

Kedy zasadiť ruže na otvorenom teréne

Vhodný čas je od polovice apríla do začiatku mája. Výsadba príliš skoro v marci zmrazí sadenice.Načasovanie závisí od regiónu, preto sa odporúča venovať pozornosť iba poveternostným podmienkam. Kríky by ste nemali zasadiť, ak sa sneh ešte neroztopil a teplé počasie nebolo preukázané.

Ďalšia starostlivosť

Ďalšia starostlivosť o ruže pozostáva zo štandardných postupov: zalievanie, obliekanie, uvoľnenie, mulčovanie. V lete sa po zvlhčení pôdy aplikujú organické a minerálne hnojivá pod kríky. Každé 2-3 týždne sa rastliny postriekajú roztokom síranu meďnatého alebo kvapaliny Bordeaux, aby sa chránili pred chorobami a škodcami. Počas obdobia kvitnutia sa uistite, že na listoch a výhonkoch nie sú vošky a roztoče.

Na jeseň začnú preventívne prerezávanie, pripravujú rastlinu na zimu. Odstráňte slabé výhonky a zakryte pilinami alebo zeminou. Pred zimou sa zavádza aj hnoj, aby ruže vydržali chlad a vietor.

Je to zaujímavé:

Sprievodca rezaním ruží na jeseň pre začínajúcich kvetinárov

Ako sa starať o dom vzrástol v kvetináči - sprievodca pre začiatočníkov kvetinárstva

Pokyny pre začiatočníkov: ako zakoreniť ružu z kytice doma

Tipy od skúsených kvetinárov

Sprievodca pre začiatočníkov: ako sa starať o ruže na jar

Na ozdobenie záhrady svetlými a krásnymi kríkmi vám odporúčame počúvať skúsených pestovateľov kvetín. Pomôžu vám jednoduché pravidlá chrániť ruže pred chorobami v záhrade a na vidieku a tiež predĺžiť ich životnosť:

 • zasadiť kríky ráno v zamračený deň;
 • chrániť pred ošetrením hmyzom prípravkom "Fitoverm";
 • počas prerezávania odstráňte nielen staré, ale aj mrazené výhonky;
 • na kŕmenie nepoužívajte čerstvý hnoj, iba zhnité;
 • nedostatok výživy je rovnako škodlivý ako nadmerný - je dôležité dodržiavať dávky a pokyny;
 • ruža na kyslých pôdach nerastie dobre, preto ju pred výsadbou posypeme dolomitovou múkou.

záver

Starostlivosť o jarné ruže sa začína odstránením krytu. Piliny alebo zemina sa odstraňujú postupne, aby si rastlina zvykla na počasie. Potom začnú prerezávať - ​​odstráňte choré a suché vetvy, vytvorte priestor pre nové výhonky.

V apríli sa uskutoční prvé kŕmenie - používajú sa minerálne alebo organické hnojivá. Podporujú vývoj rastlín a normalizujú metabolizmus. Používa sa zhnitý hnoj, roztok hnoja hydiny, superfosfát alebo močovina. Zalejte ruže vodou pri izbovej teplote, pravidelne uvoľňujte pôdu a mulčujte ju pilinami, senom, pieskom.

Pridať komentár

záhradné

kvety