Pokyny na tvorbu uhoriek na mreží v otvorenom poli pre začínajúcich letných obyvateľov

Uhorky, rovnako ako všetky popínavé rastliny, majú sklon k slnku. Pri hľadaní podpory sa držia susedných rastlín a ovplyvňujú ich rast. Preto obyvatelia letného obdobia pestujú kultúru a vytvárajú špeciálne štruktúry mreží, ktoré pomáhajú starať sa o výsadbu, formovať biče a zbierať ovocie.

Čo je mreža

Záhradníci praktizujú dva spôsoby pestovania uhoriek - horizontálne, keď sa rastlina šíri po zemi, a vertikálne, t. J. zaviazať do špeciálnych zariadení (trellises), pozdĺž ktorých sa rastlina preplieta.

Pokyny na tvorbu uhoriek na mreží v otvorenom poli pre začínajúcich letných obyvateľov

Metóda vertikálneho pestovania má nasledujúce výhody:

 • vinič je osvetlený zo všetkých strán, dobre vetraný, nasýtený kyslíkom, s menšou pravdepodobnosťou ochorie;
 • ľahšie zberať a ošetrovať rastlinu;
 • pre hmyz je ľahšie opeľovať kvety uhoriek;
 • zrenie plodiny prebieha o 2 týždne rýchlejšie ako pri použití horizontálnej metódy;
 • postele so zelenými riasami na mrežiach ozdobia akúkoľvek zeleninovú záhradu a zaberajú menej miesta ako iným spôsobom pestovania;
 • plody sú zreteľne viditeľné na šľahačke, sú čisté a nehnijú, pretože neprichádzajú do styku s vlhkou pôdou, kde je veľa patogénov;
 • keď sa ľahko objavia škodcovia alebo príznaky choroby proces rastlina zo všetkých strán s potrebnými prípravkami.

Jedinou nevýhodou je potreba vybudovať samotnú štruktúru. Teraz si však môžete kúpiť vhodné zariadenia, ktoré sa dajú ľahko zostaviť a rozobrať. Sú odstránené zo záhrady na zimu až do nasledujúcej výsadbovej sezóny.

Podrobné pokyny na pestovanie uhoriek na mrežiach

Záhradníci často používajú ako oporu steny, ploty, stĺpy, ťahajúce za ne drôty. Pozrime sa, ako vybudovať nezávislú podpornú štruktúru.

Ako vyrobiť mreže

Na konštrukciu konštrukcie sa vyťažia drevené alebo kovové stĺpy (30 mm) na protiľahlých okrajoch lôžok vo vzdialenosti 1,5 až 2 m od seba. Výška stĺpikov od zemského povrchu je 2-2,2 m. Kovový drôt sa medzi nimi natiahne v 2 - 3 radoch:

 • prvý riadok - vo výške 15 cm od zemského povrchu;
 • druhý - 1-1,2 m;
 • tretí - 2 m.

Jeden koniec silného povrazu je priviazaný k hornému radu a druhý k šľahačke uhoriek vo vzdialenosti 10 cm od zeme. Namiesto vlákna sa stáva populárnou sieťovina vyrobená z plastového alebo kovového drôtu s veľkosťou ôk 10 - 15 cm.

Aby sa zabránilo tomu, aby sieťka prepadla pod váhou dozrievajúcich uhoriek, je pripevnená na vodorovnom mostíku a vytvára štruktúru v tvare U s vnútornou sieťou.

Štruktúra podobná chate sa považuje za stabilnejšiu.

Počiatočná fáza a príprava na pristátie

Dôležitou podmienkou na získanie dobrej úrody je umiestnenie mreží na mieste. Štruktúra je umiestnená podľa pokynov:

 1. Podpera sa inštaluje na slnečnú stranu pozemku bez prievanu. Rastlinu môžete chrániť pred vetrom výsadbou kukurice alebo slnečnice.
 2. Zem by mala byť rovná alebo mierne svahovitá.
 3. Pôda sa pripravuje vopred na pestovanie rastlín, hnojených organickými Obliekanie.
 4. Za najlepšiu oblasť pre uhorky sa považuje pestovanie zemiakov, hrachu, kapusty alebo paradajok.

Na jar sa na pôdu pod uhorkovou záhradou pôsobí vriacou vodou.Tým sa odstránia baktérie, ktoré nezomreli v zime a aktivuje sa produkcia tepla v hnoji a komposte.

Výsadba uhoriek

Uhorky sa pestujú v záhradnej posteli so semenami alebo sadenicami vedľa mreží. Vzdialenosť medzi rastlinami by mala byť normálna odrody od 15 cm, pre puzdro - od 25 cm.

Pred výsevom do pôdy sa semená zahrievajú 3-4 hodiny pri teplote + 50 ... + 60 ° C. Potom sa uchováva v slabom roztoku manganistanu draselného (1 g na 100 ml vody) alebo cesnakovej buničiny počas 20 - 30 minút.

Keď sa pôda zahreje na +15 ° C, semená sa umiestnia do zeme (4 semená na 1 m) a zakryjú sa fóliou, kým sa neobjaví prvých 5-6 listov. Potom sa film odstráni.

Pri pestovaní semenáčikov sa mladé rastliny presádzajú do záhradného lôžka, keď dosiahnu 15 až 20 cm a vytvárajú sa z 3 pravých listov. Vylodenie sa vykonáva koncom jari, aby sa znížilo riziko nočných mrazy.

Starostlivosť

Ak chcete získať dobrú úrodu, budete musieť monitorovať úrodnosť pôdy a pravidelne aplikovať vrchné obväzy, systematicky a správne zalievať, uvoľňovať postele a tvoriť kríky. Ak sa budete riadiť poľnohospodárskymi postupmi, môže výnos dokonca prekročiť ukazovatele uvedené výrobcom.

Uhorky sú rastliny, ktoré milujú vlhkosť, a preto sa sadenice polievajú každé 4 až 5 dní. Na 1 m² pôdy by malo ísť 3-6 litrov vody.

Dôležité! Zalievanie je potrebné iba teplou vodou. Chlad vyvoláva vývoj plesňových chorôb a prívod vody z hadice s jedným prúdom odhaľuje korene.

Počas dozrievania a zberu je potrebné lepšie kŕmenie. Použite na to:

 • roztok dusičnanu draselného - 30 g na 10 litrov vody;
 • infúzia bylín zriedená vodou 1: 5;
 • extrakt z popola - 1 polievková lyžica. na vedre s vodou;
 • postrek listov roztokom močoviny - 10 g na vedro vody.

Tvorba uhoriek na mreží v otvorenom poli

Výber spôsobu formovania uhoriek závisí predovšetkým od toho, do ktorej skupiny patria: tradičné odrody, ktoré rovnomerne vyprodukujú celú rastlinu, alebo moderné, málo rastúce rastliny, ktoré na hlavnej stonke vytvárajú plodinu.

Pokyny na tvorbu uhoriek na mreží v otvorenom poli pre začínajúcich letných obyvateľov

Vlastnosti tvorby odrodových uhoriek, hybridov a odrôd kytíc

U odrodových uhoriek sa na hlavnej stonke vyskytujú prevažne samčie kvety. Zovretie vrchu rastliny nad piatym listom stimuluje tvorbu bočných výhonkov. Vytvára sa na nich väčší počet samičích kvetov, z ktorých sa tvoria vaječníky.

Moderné hybridy majú trochu odlišný prístup. Na nich sa vytvára dostatočný počet samičích kvetov. nakeď sa na stonke objaví 3-5 pravých listov, všetky výhonky a púčiky sa odstránia z ich dutín, čo môže spomaliť vývoj rastliny. Táto technika sa nazýva oslepenie. V tomto prípade budú všetky sily nasmerované na rast hlavného kmeňa. Keď stonka dosiahne hornú horizontálu, hodí sa na druhú stranu mreží. Keď stonka na druhej strane dorastie o ďalších 60 - 70 cm od vrcholu mreží, horná časť závesnej rastliny uštipnutie.

Parenokarpické hybridy, v ktorých sa kvety vytvárajú v celých strapcoch, si vyžadujú starostlivejšiu údržbu ako ich menej produktívne náprotivky. Bunch uhorky sa vyznačujú súčasnou a hojnou tvorbou púčikov na hlavných a postranných výhonkoch. Preto sa v dôsledku súčasne vyvíjajúceho sa ovocia môže Bush výrazne oslabiť a niektoré plody sa nakoniec z nedostatku výživy deformujú alebo zmiznú.

Aby sa predišlo problémom, používa sa špeciálna technológia na výrobu kytíc uhoriek. V 3 - 4 uzloch dolnej vrstvy sú odrezané základy bočných rias a vaječníkov. V ostatných uzloch sú zaslepené základy postranných výhonkov a nedotýkajú sa vaječníkov. Po ukončení plodenia na hlavnom výhonku je rastlina dobre kŕmená, takže sa začínajú tvoriť nové bočné riasy. Čoskoro začnú sekundárne výhonky zarastať čerstvými vaječníkmi, ktoré zvyčajne nie sú menšie ako počas prvej vlny úrody.

Pozor! Krmte rastlinu ráno alebo večer, aby ste zabránili popáleniu chemikáliami.Po zalievaní je lepšie hnojiť.

Ako tvarovať uhorky

Môžete vytvoriť rastlinu:

 • v 1 stonke: odstráňte všetky bočné výhonky súčasne s poškodenými listami a kveteninami;
 • v 2 stonkách: vyberte nevlastný synovia v prvých troch uzloch nechajte štvrtý;
 • v 3 stonkách: nevlastné deti sú odstránené v prvých dvoch uzloch.

Orezávanie rias

Orezávanie rias začína 3 až 5 týždňov po výsadbe do zeme a začiatku rastu. Do tejto doby by výška rastliny mala dosiahnuť najmenej 0,5 m. Orezávanie sa vykonáva každé 2 týždne. To pomáha rastline udržať živiny pre väčšie plodenie.

Dôležité! Ak začnete orezávať vo výške rastliny až 0,5 m, nebude mať čas na vývoj a môžete zostať bez plodiny.

Aký je rozdiel medzi tvarovaním na mreži v skleníku

Pestovanie uhoriek v skleníku a na otvorenom poli sú rôzne veci, preto by ste sa mali dôkladne zaoberať výberom semien pre výsadbu. Medzi najobľúbenejšie odrody uhoriek nájdete odrody, ktoré nevyžadujú tvarovanie alebo sú jednonohé.

V skleníku by sa spodná časť stoniek nemala nechať zahusťovať, inak sa objaví nadmerná vlhkosť, ktorá prispieva k rozvoju. choroby... Každých 10 - 14 dní sa odrežú 2 spodné listy, pretože zaberajú veľa šťavy. Nerežte viac ako 2 listy, aby nedošlo k oslabeniu rias.

Pri pestovaní v skleníku je stonka vždy nasmerovaná nahor, bez ohľadu na to, koľko rias je rastlina vytvorená.

Vrch, ktorý dosiahol skleníkový strop, musí byť odlomený. Alebo môžete urobiť inak - zvlnené stonky prevráťte zdola (predtým sa z nej odstránili plody, výhonky, listy) a zvinte slučku. Za týmto účelom sa spúští povraz a výsledná slučka sa viaže k povrazu na motúzi. Vrchol klesne a bude mať priestor pre ďalší rast.

Tipy a tajomstvá skúsených letných obyvateľov

Pokyny na tvorbu uhoriek na mreží v otvorenom poli pre začínajúcich letných obyvateľov

Skúsení záhradníci majú vždy užitočné tipy pre začiatočníkov, ktoré boli overené v priebehu rokov:

 1. Je potrebné zaoberať sa vytváraním rastlín ráno. V priebehu jedného dňa bude mať štípanie rán čas na uzdravenie.
 2. Listy a vinič sa nemôžu otáčať opačným smerom. Násilne nasadená streľba môže zastaviť rast, zožltnúť alebo dokonca zomrieť.
 3. Rezanie rias sa vykonáva iba pomocou čistých nástrojov. Zabráni sa tým kontaminácii rastlín.
 4. Uhorky by ste nemali pestovať niekoľko rokov za sebou na jednom mieste. Škodcovia a patogény sa hromadí v pôde.

záver

Mnoho záhradkárov sa nedávno rozhodlo pre pestovanie uhoriek na mrežiach. Pri použití podpery nie je potrebné sa pri zbere znova ohýbať. Pri postrekovaní rastlín na štruktúry roztok rovnomerne padá na stonky a listy. Okrem toho sa výrazne ušetrí aj priestor. To všetko hovorí v prospech používania tapisérií.

Pridať komentár

záhradné

kvety