Ako a ako zaobchádzať s paradajkami z plesni na otvorenom poli: najlepšie najlepšie prostriedky a pravidlá pre striekanie paradajok

Neskorá pleseň je jednou z najbežnejších chorôb paradajok. Je to spôsobené plesňou spôsobenou plesňou. Celá pozemná časť chorých rastlín vrátane ovocia je pokrytá hnedými škvrnami. Listy začínajú uschnúť a bobule začnú hniť. To nakoniec vedie k smrti rastlín a poškodeniu plodiny.

Je takmer nemožné vyliečiť neskorú pleseň. Existuje však mnoho spôsobov, ako zabrániť tejto chorobe. Pestovatelia zeleniny používajú nakupované aj domáce prípravky. Ako spracovať paradajky z plesne na otvorenom poli - čítajte ďalej.

Funkcie prevencie a liečby fytofthory

Phytophthora je nebezpečná huba, ktorá je hlavnou príčinou úmrtia plodov nočného moru... Napáda paradajky v chladnom a vlhkom počasí a spôsobuje smrť rastlín. Ak sa chorobe podarí ovplyvniť vaječníky a ovocie, nebude možné rastliny zachrániť.

Ako a ako zaobchádzať s paradajkami z plesni na otvorenom poli: najlepšie najlepšie prostriedky a pravidlá pre striekanie paradajokV skorých štádiách choroby existuje možnosť zachrániť zasiahnuté rastliny. Aby ste chránili postele pred plesňou, musíte poznať jej znaky:

 1. Na listoch a stonkách sa vytvára belavý kvet, ktorý neskôr stmavne a zmení sa na hnedé alebo čierne suché škvrny. Pozemná časť rastlín sa začne vädnúť.
 2. Plody sú pokryté malými čiernymi bodkami. Postupom času rastú, získajú hnedý odtieň a začnú hniť.

Takéto príznaky sa objavia do niekoľkých dní po infekcii. Ich vzhľad sa dá ľahko predvídať a poznať príčiny choroby:

 1. Vlhkosť a teplota... V horúcom suchom počasí sú spóry huby v „spiacom“ stave, takže za takýchto podmienok paradajky neochorejú. Po dlhotrvajúcich dažďoch, studených prasknutiach alebo teplotných zmenách sa aktivuje neskorá pleseň a pravdepodobnosť napadnutia rastlín sa zvýši na 100%. To znamená, že pri vlhkom chladnom počasí sa vyskytuje infekcia neskorými plesňami.
 2. Zlá výmena vzduchu a porušenie pravidiel zavlažovania... Stagnujúca vlhkosť a nedostatok vzduchu sú ideálne podmienky pre vývoj plesne.
 3. Blízkosť sadeníc zemiakov... Huba hibernácia v hľúzach zemiakov. Táto kultúra je nositeľom neskorej plesne.
 4. Nevhodné ukazovatele kyslosti pôdy... Vysoko alkalické pôdy sú optimálne pre vývoj plesne.
 5. Nedostatok mikroživín... To negatívne ovplyvňuje imunitu rajčiakov a zvyšuje ich náchylnosť na choroby.
 6. úvod nadmerné hnojenie dusíkom... Prebytok tejto látky v pôde stimuluje rozvoj huby. Tento faktor tiež vyvoláva tvorbu veľkého množstva zelene, ktorá bráni normálnej výmene vzduchu.

Ako a ako zaobchádzať s paradajkami z plesni na otvorenom poli: najlepšie najlepšie prostriedky a pravidlá pre striekanie paradajok

Čím menej faktorov je opísaných okolo paradajok, tým menšia je pravdepodobnosť ich infekcia s plesňou. Hlavnou úlohou prevencie je preto poskytnúť rastlinám optimálne podmienky na vývoj.

Ošetrenie rastlín je možné iba v skorých štádiách. vývoj chorôb. Ak je na rastline veľa lézií, takéto kríky sa musia úplne odstrániť a spáliť.

Metódy riešenia problému s plesňou

Na prevenciu neskorej plesne použiť tri typy fondov:

 1. Ľudové lieky... Sú považovaní za najbezpečnejších. Sú vhodné na postrek rastlín aj počas sadenia a dozrievania ovocia. Sú účinné pri prevencii chorôb, ale už nebudú zachraňovať choré rastliny.
 2. Farmaceutické prípravky... Menej bezpečné ako ľudové lieky, ale nepoškodzujú životné prostredie a nevedú k závažnej otrave. Používajú sa až do tvorby vaječníkov. Používajú sa hlavne na prevenciu chorôb. V počiatočných fázach vývoja chorôb je možné hubu zbaviť.
 3. chemikálie... Mnohé z nich sú pre človeka toxické, a preto sa postriekajú rastlinami skôr, ako sa objavia kvetenstvo. Zriedka sa používajú na prevenciu, ale sú účinné v počiatočných štádiách vývoja choroby.

Ľudové lieky

Ľudové lieky sú najbezpečnejšie a najdostupnejšie... Ľahko sa vyrábajú z potravín, ktoré sa nachádzajú v každej domácnosti. Tieto prípravky sa smú používať dokonca aj v období plodenia paradajok, ovocie neotrávia a sú bezpečné pre životné prostredie.

Ako a ako zaobchádzať s paradajkami z plesni na otvorenom poli: najlepšie najlepšie prostriedky a pravidlá pre striekanie paradajok

Tento zoznam obsahuje najúčinnejšie recepty na postrek výsadby:

 1. Soľný roztok... Na jej prípravu rozpustite pohár soli v 5 litroch vody. Výsledný produkt sa postrieka paradajkovými kríkmi. Táto ochrana predíde vzniku plesňových spór.
 2. Roztok na popol a mydlo... Na jej prípravu pridajte 2 lyžice. popol. Zloženie trvá na troch dňoch. Potom do zmesi votrite pol kúra mydla na pranie. Rastliny sa postriekajú touto zmesou každé dva týždne.
 3. Mliečne výrobky... Na 10 litrov vody zoberte 1,5 litra kefíru, kyslého mlieka alebo srvátky. Táto zmes sa večer ošetrí prízemnou časťou rastliny.
 4. Cesnaková infúzia... Pridajte 1,5 lyžice do vedra s vodou. nasekané cesnakové hlavy a šípy. Zmes sa podáva infúziou jeden deň a potom sa k nej pridá 0,5 čajovej lyžičky. manganistan draselný. Rastlina je ošetrená činidlom prvýkrát pred vytvorením vaječníkov, druhýkrát po objavení sa 1 vaječníka. Potom každé dva týždne.
 5. Tinder vývar... 100 g húb sa naseká v mlynčeku na mäso a varí sa v 1 litri. vriaca voda. Produkt sa nechá variť 3-4 hodiny, potom sa prefiltruje a použije na postrek.
 6. Kalcinácia medi... Medený drôt je kalcinovaný, narezaný na kúsky dlhé 3 až 4 cm a stonka je prepichnutá vo vzdialenosti 10 cm od povrchu pôdy. Konce drôtu sú sklopené. Táto metóda je vhodná iba pre dospelé rastliny s ovocím.
 7. Sodové riešenie... Na 1 liter vody pridajte 1 polievkovú lyžicu. l. sóda.

Domáce opravné prostriedky sa používajú predovšetkým na prevenciu proti plesni. Ich použitie je tiež možné, ak huba infikovala iba niekoľko listov rastlín. V tomto prípade sú zasiahnuté zelené odstránené.

Poznámka! Mnohé z opísaných liekov pomáhajú bojovať nielen proti plesni, ale aj proti iným chorobám a škodcom.

chemikálie

chemikálie obsahujú vysokú koncentráciu látok, ktoré ničia fytofóru... Ich použitie je účinné nielen pri prevencii, ale aj pri liečení tejto choroby.

Zloženie takýchto výrobkov obsahuje škodlivé látky, ktoré prenikajú do pôdy a podzemnej vody. Ak paradajky nesú ovocie, nemali by sa používať. Záhradníci sa snažia tieto lieky používať iba v nevyhnutných prípadoch a v počiatočnom štádiu.

Ako a ako zaobchádzať s paradajkami z plesni na otvorenom poli: najlepšie najlepšie prostriedky a pravidlá pre striekanie paradajokNajobľúbenejšie chemikálie na boj proti plesni:

 1. Ecopin. Vezmite 1 g produktu na vedro s vodou.
 2. Infinito. V 10 litroch vody pridajte 5 lyžičiek. liek.
 3. "Metaxil". V 5 litroch vody sa zriedi 40 g produktu.
 4. „Ditan M-45“. K 10 l vody sa pridá 16 g látky.
 5. "Acrobat". V 10 1 kvapaliny sa rozpustí 40 g látky.
 6. Fitosporin. V 10 litroch vody sa zriedi 5 g prášku alebo 15 kvapiek.
 7. "Metranidazol" alebo "Trichopol"... Pridajte 20 rozdrvených tabliet do 10 litrov vody.

Tieto lieky sa používajú nielen na striekanie paradajok, ale aj na zavlažovanie pôdy kontaminovanej plesňou.

Farmaceutické výrobky

Farmaceutické výrobky sa používajú nielen na liečenie ľudí. oni Pomôžem tiež paradajkám s plesňou... Hlavnou vecou je ich správne používanie:

 1. Riešenie kyselina boritá... Na jeho prípravu 1 lyžička. kyselina boritá sa rozpustí v vedre s vodou.
 2. jód... Pridajte 30 kvapiek jódu do vedra s vodou.Na zvýšenie účinnosti produktu sa do neho pridáva 1 liter mlieka.
 3. Roztok chloridu draselného. Na 10 litrov vody zoberte 10 g chloridu draselného.
 4. "Furacilin"... 20 tabliet „furacilínu“ sa rozdrví a rozpustí v vedre s vodou.
 5. Manganistan draselný. Paradajky sa postriekajú svetloružovým roztokom manganistanu draselného. Za týmto účelom zoberte 10 g prášku na 10 litrov vody. Takýto nástroj sa tiež používa na dezinfekciu pôdy, v tomto prípade sa pripraví tmavo ružový roztok.

Pokiaľ ide o účinnosť, farmaceutické prípravky sú blízko domácich liekov.... Používajú sa predovšetkým na prevenciu.

Ako a ako zaobchádzať s paradajkami z plesni na otvorenom poli: najlepšie najlepšie prostriedky a pravidlá pre striekanie paradajok

Ktorý liek zvoliť v závislosti od mesiaca

V rôznych obdobiach vývoja paradajok sa používajú rôzne prostriedky.... Pri výbere liekov je dôležité vziať do úvahy:

 1. Chemikálie sa používajú pred rozkvetom a vytvorením prvých vaječníkov. Používajú sa v máji a júni. Na jeseň tiež zalievali zem po zbere na posteliach, kde rástli paradajky napadnuté plesňou. "Fitosporín" sa používa aj na jar, pred usadením rastlín. Tento produkt je tiež vhodný na ošetrenie semien.
 2. Ak rastliny neochorejú, je lepšie používať bezpečnejšie domáce prostriedky v počiatočných fázach ich vývoja. Postrekujú sa roztokom manganistanu draselného, ​​jódu, fermentovaných mliečnych výrobkov atď. V tomto štádiu sa nepoužíva soľ a medený drôt.
 3. V júli a auguste, keď paradajky kvitnú a tvoria prvé vaječníky, je lepšie chemikálie odmietnuť. V počiatočných fázach vývoja chorôb budú účinné ľudové recepty. Najmä u dospelých paradajok sa používajú punkcie medených drôtov.
 4. Ak sa epidémia plesne začala koncom júla alebo augusta, potom sa rastliny postriekajú silným soľným roztokom. Táto metóda pomôže zachovať úrodu, ale povedie k vädnutiu zelene.

Ako ošetriť paradajky z plesni na otvorenom poli

Ako a ako zaobchádzať s paradajkami z plesni na otvorenom poli: najlepšie najlepšie prostriedky a pravidlá pre striekanie paradajokNa ochranu paradajok pred plesňou je dôležité dodržiavať harmonogram prevencie... To minimalizuje pravdepodobnosť napadnutia rastlín:

 1. Prvé ošetrenie sa vykonáva pred objavením sa kvetenstvo. Používajú domáce aj chemické prípravky.
 2. Druhýkrát sa paradajky postriekajú po objavení sa prvého vaječníka. Je povolené používať iba farmaceutické alebo ľudové drogy.
 3. Potom sa striekanie uskutočňuje každé dva týždne.

Tento rozvrh je vhodný na prevenciu plesni... Ak sú rastliny už choré, ošetrenie sa vykonáva častejšie.

V počiatočných fázach je možné zastaviť vývoj plesnivých stavov... Z tohto dôvodu sa rastliny starostlivo preskúmajú a odstránené listy sa odstránia. Miesta rezov sú posypané popolom.

Kríky s postihnutou stopkou sa úplne odstránia... Odnášajú sa z miesta a horia. Potom sa zdravé výsadby spracúvajú každý týždeň. Pôda sa zalieva roztokom manganistanu draselného, ​​“Fitosporin„Alebo síran meďnatý.

Pred obrábaním znamená proti plesni, pôda je napojená obyčajnou teplou vodou. Zabráni sa tým hnilobe koreňov.

Preventívne opatrenia

Je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel, aby sa zabránilo infekcii rastlín neskorou plesňou:

 1. Rastliny sú správne napojené. Voda by nemala byť studená. Je dôležité vyhnúť sa stojatej vode. Pôda sa navlhčí 1-2 krát týždenne. Paradajky sa polievajú iba pri koreni, voda, ktorá sa dostane na listy, zvyšuje riziko vzniku chorôb.
 2. Pôda sa po zrážkach a zalievaní uvoľní. Je to nevyhnutné na obnovenie normálnej výmeny koreňového vzduchu a na zabránenie stagnácie vlhkosti.
 3. Ako a ako zaobchádzať s paradajkami z plesni na otvorenom poli: najlepšie najlepšie prostriedky a pravidlá pre striekanie paradajokMulčovanie. Postele sú pokryté vrstvou slamy, sena alebo pytloviny. To bude chrániť rastliny pred infekciami a vytvárať optimálne úrovne vlhkosti.
 4. Počas mrazov, ako aj na konci leta s chladnými západkami v noci, sa odporúča pokryť postele v noci filmom. Chráni sa tým výsadba pred chladom.
 5. Udržiavanie striedania plodín je ďalším dôležitým krokom. Paradajky sa nevysádzajú do postelí, kde v minulom roku rástli plodiny nočnej rastliny. Neodporúča sa pestovať zemiaky v blízkosti výsadby paradajok.
 6. Dezinfekcia.Pred výsadbou sa záhradná pôda a sadivá pôda, sadenice, sadivový materiál a záhradné náradie dezinfikujú antimykotikami. To všetko nesie spóry huby.
 7. Po studených pretrvávajúcich dažďoch sa rastliny musia postriekať protiplesňovými látkami. Pravdepodobnosť, že huba v týchto podmienkach už dokázala infikovať kríky, je 100%.
 8. Je dôležité dodržiavať pravidlá kŕmenia. Do pôdy sa pravidelne zavádza draslík a fosfor. Množstvo hnojenia dusíkom je minimalizované.

Užitočné tipy od skúsených letných obyvateľov

Skúsení záhradníci poznajú niekoľko tajomstiev boja a prevencie plesni. Zoznam obsahuje najúspešnejšie z nich:

 1. Aby sa predišlo zamoreniu paradajok neskorou plesňou, uistite sa, že pôda okolo paradajok je iba mierne navlhčená. Aby sa udržala optimálna úroveň vlhkosti vo filmových prístreškoch, je v nich vytvorených niekoľko malých otvorov.
 2. Niektorí záhradníci na ochranu paradajok pred plesňou ich postriekajú odvarom paliny, púpavy alebo lastovičky. Do tejto zmesi je užitočné pridať niekoľko kvapiek jódu. Takýto prípravok sa nastrieka nielen na kríky, ale aj na pôdu. Má protiplesňové účinky a navyše obohacuje pôdu.
 3. Všimli sme si, že ak pestujete pšenicu, raž, bazalku alebo tabak okolo rajčiakových záhonov a medzi radmi, pravdepodobnosť ich infikovania plesňou sa výrazne zníži.

recenzia

Každý pestovateľ si sám vyberie najlepšiu možnosť na boj proti plesni... Niektorí z nich zanechávajú užitočné informácie vo svojich recenziách.

Ako a ako zaobchádzať s paradajkami z plesni na otvorenom poli: najlepšie najlepšie prostriedky a pravidlá pre striekanie paradajokInna, Moskva: „V našej vlhkej a chladnej klíme je neskorá pleseň bežným problémom. Pestujem hlavne odrody odolné voči chladu, ktoré sú odolné voči plesniam, ale nie vždy to funguje. Podľa mojej skúsenosti je zbytočné bojovať proti plesni, keď sa jej príznaky objavia na rastlinách. Venujem maximálnu pozornosť prevencii. Zasadím paradajky v tých najslnečnejších oblastiach záhrady, používam zavlažovanie. Po zrážkach a chladecích úlomkoch musím kríky postrekovať roztokom furacilínu alebo jódu. “.

Andrey, Belgorod: „Pestujem paradajky iba vonku. Neskorá pleseň ich zvyčajne ovplyvňuje koncom augusta. Dbajte na dodržiavanie pravidiel starostlivosti a striekanie kríkov roztokom popola a mydlom. Ak sa v procese dozrievania objavil neskorý pleseň, odstránil som nezrelé paradajky, opláchnite ich slabým roztokom manganistanu draselného, ​​utrite ich dosucha a nechajte ich zaschnúť na slnku. Zrelé ovocie som odrezal škvrnami a použil na varenie horúcich jedál. ““.

záver

Neskorá pleseň je jednou z najnebezpečnejších chorôb paradajok. V neskorších fázach je zbytočné bojovať proti nemu. Existujú však účinné metódy prevencie. Na to stačí dodržiavať základné pravidlá starostlivosti a vyhnúť sa faktorom, ktoré prispievajú k rozvoju plesňovej infekcie.

Špeciálne drogy budú ďalšou pomocou pri prevencii. Predávajú sa v obchode a dajú sa ľahko vyrobiť.

Pridať komentár

záhradné

kvety